W naszym asortymencie znajdziesz wykonane z wysokiej jakości materiałów filtry i wkłady do wody, które możesz wykorzystać na wiele sposobów. Wszystkie elementy są bezpieczne i zgodne z obowiązującymi normami, dlatego masz pewność, że woda jest dokładnie oczyszczona ze wszystkich szkodliwych pierwiastków i zanieczyszczeń. Nasze filtry do wody pitnej pomogą Ci chronić swoje zdrowie i zapewniają dostęp do świeżej wody w każdym miejscu.

Filtry do wody

Wyświetlanie 1–16 z 80 wyników

Filtry do wody – dlaczego warto je stosować?

Korzystanie z filtrów do wody przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i dla portfela, co czyni je praktycznym wyposażeniem w wielu gospodarstwach domowych.

  • filtracja skutecznie eliminuje resztki chloru, metale ciężkie oraz szkodliwe mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy,
  • dzięki zastosowaniu zaawansowanych filtrów jakość wody pitnej ulega zdecydowanej poprawie, co z kolei ma bezpośredni wpływ na jej bezpieczeństwo i prozdrowotne aspekty dobrego nawodnienia,
  • oczyszczona woda po filtracji może jest przeznaczona do bezpośredniego spożycie, lepsza jakość wspiera zdrowie organizmu poprzez redukcję ryzyka chorób spowodowanych substancjami niekorzystnie obciążającymi organizm.

Filtry mają również pozytywny wpływ na finanse domowe.

  • zastosowanie filtracji do wody pitnej wpływa takżę korzystnie na ograniczenie zakupu kosztownej wody butelkowanej, co pozwala zaoszczędzić budżet domowy,
  • koszt litra przefiltrowanej wody, nawet przy droższych, zaawansowanych systemach nano filtracji jest z reguły niższy od zakupu wody butelkowanej ze sklepu – czasami nawet dziesięciokrotnie,
  • dodatkowo zmniejsza się zużycie plastikowych opakowań i produkcja odpadów, co korzystnie oddziałuje na środowisko naturalne, nie pomijając faktu noszenia ciężkich zgrzewek z wodą butelkowaną.

Te liczne zalety sprawiają, że filtry do wody są bardzo praktycznym i w większości przypadków nieodzownym wyborem dla wszystkich dbających o zdrowie, oszczędności oraz ochronę przyrody. Instalacja filtrów do pitnej wody pozwala codziennie cieszyć się czystą i bezpieczniejszą wodą o lepszym smaku i zapachu.

Korzyści zdrowotne i ekonomiczne filtracji wody

Filtrowanie wody niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla zdrowia, jak i portfela. Dzięki eliminacji zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, chlor oraz mikroorganizmy, woda staje się bezpieczniejsza do spożycia. Ma to pozytywny wpływ na procesy metaboliczne i transport substancji odżywczych w organizmie. Woda oczyszczona o lepszej jakości nie obciąża dodatkowo organizmu, więc utrzymanie prawidłowego nawodnienie staje się łatwiejsze. Co więcej, filtrowanie wody zwykle bardzo poprawia jej jakość dzięki czemu następuje ulepszenie jej smaku, zapachu oraz klarowności.

  • filtracja wody wpływa w znacznym stopniu umożliwiają na oszczędność zakupu butelkowanej wody,
  • koszt przefiltrowanej jest nawet wielokrotnie niższy i eliminuje dodatkowe koszty i prace logistyczne,
  • zmniejszenie zużycia plastikowych opakowań przyczynia się do ochrony środowiska przez redukcję odpadów.

Inwestycja w filtry to korzyść zarówno dla zdrowia domowników, jak i domowego budżetu.

Rodzaje filtrów do wody

Na rynku dostępnych jest mnóstwo filtrów do wody, które można dostosować do indywidualnych wymagań. Generalnie rodzaje filtracji możemy podzielić na:
mikro filtrację – różnego rodzaju dzbanki filtrujące, filtry nakranowe, mini filtrację – różnego rodzaju pojedyncze filtry, ultrafiltrację – zespół kilku filtrów z różnym złożem, filtracje z dużą dokładnością membranowe np. nano filtrację i filtracje odwróconej osmozy.
Poszczególne rodzaje filtracji różnią się stopniem oczyszczania wody, czyli dokładnością filtracji. Przykładowo dzbanki mogą mieć dokładność filtracji na poziomie 5 mikronów, systemy ultrafiltracji z membraną kapilarną na poziomie np. 0,5 mikrona, i bardziej zaawansowanej systemy wspomniane membranowe z dokładnością filtracji na poziomie 0,0001 mikrona.
Kolejną istotną różnicą może być sposób instalacji; większość systemów filtracji wody montujemy zwykle pod zlewem kuchennym, są jednak dostępna także filtry nablatowe.

Dzbanki filtrujące cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją prostotę i mobilność oraz niewielki budżet, co czyni je ciekawym rozwiązaniem do podstawowej filtracji wody w kuchni, gdzie liczy się wygoda i szybkość. Należy mieć na uwadze, że większość dzbanków nie prowadzi zaawansowanej filtracji wody, a głównym aspektem traktowania wody jest na przykład wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu, przez co użytkownik ma mniejsze osady tzw. kamienia w czajniku oraz innych urządzeniach.
Kolejne rodzaje filtracji są z reguły montowane pod zlewem filtry bardziej zaawansowane, które dzięki zaawansowanym złożom mogą eliminować z wody różnego rodzaju chemikalia, również pestycydy, cysty, pochodne antybiotyków. Zdecydowanie poprawiają smak i zapach wody. Warto wspomnieć, że są także dostępne filtry, które mogę eliminować mikroplastik, notowany coraz częściej w systemach wody do picia.
Wspomniane filtry instalowane na kranie to kolejna popularna opcja. Montuje się je bezpośrednio na baterii kuchennej, co jest łatwe, a one same usuwają podstawowe zanieczyszczenia i z reguły polepszają smak i zapach wody pitnej.

Dla osób poszukujących zaawansowanych rozwiązań z dużą dokładnością filtracji rekomendowane są systemy oparte o filtrację membranową w tym nano-filtracje oraz odwróconej osmozy. Praca tych systemów oparta jest o zbliżoną technologię. Główne różnice to np. fakt, że systemy odwróconej osmozy eliminują niemal wszystkie zanieczyszczenia, w tym także sole i metale ciężkie wraz z pożytecznymi składnikami zawartymi w wodzie oraz w większości dostępnych na rynku większy odrzut wody. Aktualnie takie systemy wzbogacane są w końcowym etapie filtracji filtrami jonizującymi lub mineralizującymi wodę celem jej uszlachetnienia.

Systemy nano- filtracji wody mają bardzo dużą dokładność jednak nie powodują tak znacznego wyjałowienia wody, jednocześnie dla uzyskania 1 litra wody odrzut wody jest mniejszy niż w systemach odwróconej osmozy.
Nie należy zapominać o filtrach outdoor, idealnych dla entuzjastów turystyki oraz osób korzystających z naturalnych źródeł podczas podróży. Zapewniają bezpieczeństwo dzięki usuwaniu bakterii i wirusów.
Kolejnym rodzajem filtrów są filtry do zastosowania w łazienkach pod prysznicem. Ich zadanie to neutralizacja pochodnych chloru celem ochrony skóry.
W biurach oraz miejscach publicznych zastosowanie mają nowoczesne dystrybutory wody, które oferują kolejną możliwość — zapewniają czystą wodę zimną lub gorącą bez potrzeby używania plastikowych butelek. Każdy rodzaj filtra ma swoje unikalne właściwości i uzasadnienie w zależności od rodzaju dostępnej wody. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być poprzedzony rozmową z doświadczonym fachowcem, co pozwala optymalnie dobrać rozwiązanie zgodnie z potrzebami użytkownika, nie pomijając dbania o zdrowie oraz możliwości finansowe.

Filtry wodne i ich technologia

Technologie filtracji wody odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu czystej i bezpiecznej wody pitnej. Jedną z popularniejszych metod jest stosowanie w filtrach filtracja węglowa, w tym blok węglowy lub granulat. Taki rodzaj złoża filtrującego, możliwie efektywnie usuwa chlor i różne chemiczne zanieczyszczenia. Dzięki zastosowaniu węgla aktywnego, filtry tego rodzaju neutralizują niepożądane substancje, co znacząco poprawia smak i zapach płynącej z kranu wody..

Zaawansowaną technologią filtrowania jest odwrócona osmoza. Usuwa ona większość szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie, sole mineralne oraz mikroorganizmy. Proces ten przebiega poprzez przepuszczanie wody przez półprzepuszczalną membranę pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu uzyskujemy wodę mocno oczyszczoną jednak w tym samym czasie pozbawioną także cennych soli mineralnych w wodzie i stosunkowo duży odrzut. Dlatego istotnym elementem takiego rozwiązania są wspomniane wcześniej filtry jonizujące, które warto podkreślić powinny mieć wysoką jakość certyfikowanego złoża, by woda po filtracji była wzbogacona w cenne minerały i “energetycznie ożywiona” ale bez dodatku metali ciężkich.

Pewnego rodzaju rozwinięciem i nieco nowszym rozwiązanie na bazie odwróconej osmozy są systemy nanofiltracji. Filtracja tego rodzaju odznacza się bardzo wysoką skutecznością filtracji i potrafi usuwać szerokie spektrum zanieczyszczeń występujących w wodzie. Powłoki membrany nanofitracji potrafią zatrzymać metale ciężkie (np. rtęć i ołów), jak również pestycydy i herbicydy pojawiające się w wodzie pitnej przez stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie.NIewątpliwym atutem zastosowania nano-filtracji jest pozostawienie w wodzie cennych minerałów jak wapń i magnez, czyli brak konieczności wtórnej mineralizacji wody przy jednocześnie dokładnej filtracji.

Filtracja mechaniczna stosowana często np. na wejściu wody na budynek jest prostą i działającą metodą na zasadzie fizycznego zatrzymywania cząstek stałych o określonej wielkości. Takie filtry często stanowią pierwszy krok oczyszczania, usuwając między innymi piasek czy rdzę.

Stosowanie lampy UV to nowoczesne podejście do dezynfekcji wody. Lampy emitują promieniowanie ultrafioletowe, które eliminuje bakterie i wirusy bez potrzeby użycia chemikaliów. Ta metoda jest szczególnie przydatna tam, gdzie istnieje ryzyko biologicznego skażenia i coraz częściej ma uzasadnienie, gdy korzystamy z wody studziennej..

Każda z wymienionych technologii ma swoje unikalne zalety i może być stosowana samodzielnie lub jako część kompleksowego systemu filtracyjnego. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz rodzaju występujących zanieczyszczeń w wodzie, takżę jej twardości i np. zawartości pochodnych żelaza. W niektórych rejonach może być konieczne zastosowanie odżelaziacza, przed podłączeniem filtra kuchennego do wody pitnej.

Filtry do wody pitnej usuwają zanieczyszczenia

Zachowanie czystości wody pitnej jest niezbędne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Określone rodzaje filtrów mogą odgrywać kluczową rolę w usuwaniu różnorodnych zanieczyszczeń, takich jak:

  • metale ciężkie,
  • chloru,
  • pestycydów i herbicydów,
  • mikroorganizmy, w tym bakterie i wirusy.

Wykorzystują one różnorodne technologie dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Metale ciężkie stanowią poważne zagrożenie zdrowotne przy długotrwałym spożyciu. Filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy skutecznie eliminują te substancje dzięki zastosowaniu półprzepuszczalnej membrany.

Chlor, używany jako środek dezynfekcyjny, może nadawać wodzie nieprzyjemny smak i zapach. Chlor powoduje także uszkodzenie naturalnej warstwy (sebum) pokrywającej skórę celem jej ochrony. Jednak filtry z węglem aktywnym potrafią w zależności od jakości możliwie efektywnie usuwać chlro z wody, zdecydowanie będą wpływać bardzo pozytywnie na poprawę smaku oraz zapachu wody. Filtry stosujące katalityczny węgiel mają największą zdolność usuwania chloru z woda, są jednak zwykle droższe niż filtry z węglem aktywnym.

Pestycydy pochodzące z działalności rolniczej mogą przedostawać się do zasobów wodnych i stanowić zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Nowoczesne systemy filtracji głównie te oparte o membrany skutecznie eliminują te szkodliwe związki chemiczne.

Mikroplastik to kolejny problem środowiskowy; drobinki plastiku mogą występować nawet w wodzie przeznaczonej do picia. Zaawansowane technologie filtracyjne pomagają usuwać te cząstki, choć ich skuteczność wobec mikroplastiku może się różnić.

Jednym z kluczowych elementów jakie należy zapamiętać jest konieczność regularnej i systematycznej wymiany wkładów w systemach filtracji wody. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na instalację filtracji wody wymiana wkładów musi być priorytetem, aby utrzymać efektywność zastosowanej filtracji i zapewnić ciągłą ochronę przed szkodliwymi substancjami obecnymi w wodzie pitnej.

Poprawa jakości wody

Jak już się dowiedzieliśmy zastosowanie filtrów do wody znacząco podnosi jakość naszej wody pitnej, usuwając niekorzystne substancje, nieprzyjemne zapachy, smaki oraz różnorodne zanieczyszczenia. W rezultacie woda filtrowana jest znacznie bardziej atrakcyjna do spożycia. Dzięki temu można zrezygnować z kupowania wody butelkowanej i korzystać z tej przefiltrowanej prosto z kranu.

Kolejnym aspektem w kwestii jakości wody jest jej twardość. Wiemy już jak uzyskać lepszą jakość wody jednak w wielu miejscach w Polsce i również innych krajów Europy dostępna woda do picia jest zbyt twarda. Część systemów filtracji, szczególnie wspomniane wcześniej membranowej mają możliwość mechanicznego zmniejszania twardości wody, co korzystnie wpływa na sprzęty AGD, w tym np. dzbanki do gotowania wody, ekspresy do kawy, lodziarki itp. wykorzystywane w gospodarstwie domowym. Mniej osadu oznacza dłuższą żywotność tych urządzeń oraz ich lepszą efektywność energetyczną.
Duża część gospodarstw domowych będzie zmuszona wpłynąć na zmniejszenie twardości wody, ku czemu służą różnego rodzaje zmiękczacze, jednak temat ten wymaga odrębnego potraktowania.

Nie można zapomnieć o ekologicznym aspekcie używania filtrów – ograniczają one zużycie plastikowych butelek oraz produkcję odpadów, co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko naturalne. Woda przefiltrowana jest nie tylko zdrowsza i smaczniejsza, ale także bardziej przyjazna dla planety.

Ekologiczne, ekonomiczne i przede wszystkim zdrowotne aspekty filtracji wody

Filtracja wody niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla natury, jak i naszych portfeli, jednak przede wszystkim dla nas najważniejszym jest aspekt zdrowotny.

Dzięki filtrom możemy znacząco zmniejszyć zużycie plastikowych butelek, co jest istotne dla ochrony środowiska. Mniej plastiku to mniej zanieczyszczeń na lądzie i w oceanach.

Z ekonomicznego punktu widzenia, używanie filtrów pozwala zaoszczędzić pieniądze.

  • nie musimy już kupować kosztownej wody butelkowanej, co zmniejsza wydatki domowe,
  • woda przefiltrowana może być nawet kilkukrotnie razy tańsza niż ta kupowana w sklepie,
  • inwestycja w solidny filtr szybko się zwraca dzięki takim oszczędnościom.

Co więcej, filtracja wspiera ekologiczne działania poprzez mniejsze zapotrzebowanie na surowce potrzebne do produkcji plastiku. Filtry są trwałe i bardziej przyjazne dla planety. Umożliwiają komfortowe korzystanie z kranówki, jednocześnie dbając o środowisko.

Oszczędność czasu i pieniędzy dzięki filtrom

Stosowanie filtrów do wody przynosi oszczędności zarówno czasu, jak i pieniędzy.

  • dzięki nim eliminujemy konieczność zakupu wody butelkowanej, co skutkuje obniżeniem domowych kosztów,
  • cena przefiltrowanej wody jest znacznie niższa od tej nabywanej w sklepach,
  • dodatkowo filtry gwarantują szybki dostęp do czystej wody pitnej, bez potrzeby opuszczania mieszkania, co również pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na zakupy.

Ekologiczne, ekonomiczne i zdrowotne aspekty filtracji wody

Współczesna troska o jakość środowiska oraz rosnąca świadomość konsumentów sprawiają, że filtracja wody staje się tematem o dużym znaczeniu. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, jakie niesie ze sobą korzystanie z czystej wody, filtracja wpływa również na nasze środowisko oraz finanse.

Ekologiczne aspekty filtracji wody

Filtracja wody to jedno z rozwiązań, które przyczynią się do redukcji zużycia plastikowych butelek. Wybierając wodę filtrowaną zamiast butelkowanej, zmniejszamy ilość odpadów plastikowych, co ma bezpośredni wpływ na redukcję zanieczyszczenia oceanów i wysypisk śmieci. Ponadto, produkcja plastikowych butelek wiąże się z wydatkami energetycznymi i emisją gazów cieplarnianych – ich eliminacja z naszego codziennego życia wspiera walkę z globalnym ociepleniem.

Ekonomiczne korzyści filtracji wody

Inwestycja w domowy system filtracji wody może się okazać korzystna finansowo na dłuższą metę. Koszt zakupu i utrzymania filtra jest zazwyczaj znacznie niższy w porównaniu do regularnego nabywania wody butelkowanej. Oszczędności mogą być znaczące zwłaszcza w przypadku większych gospodarstw domowych. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że niektóre systemy filtracyjne zwiększają trwałość urządzeń AGD poprzez redukcję osadzania się kamienia, co dodatkowo przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Zdrowotne zalety przejrzystej wody

Najważniejszym argumentem za filtrowaniem wody jest jego wpływ na zdrowie. Filtry usuwają z wody toksyny, metale ciężkie, chlor oraz inne zanieczyszczenia, które mogą być szkodliwe dla organizmu. Czysta woda wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawia kondycję skóry oraz wpływa na ogólne samopoczucie. Dla osób z wrażliwym układem odpornościowym czy alergików, przefiltrowana woda może stanowić istotny element profilaktyki zdrowotnej.

Instalacja i konserwacja filtrów do wody

Instalacja filtrów wodnych to istotny krok w zapewnieniu sobie czystej i zdrowej wody pitnej. Na początek warto wybrać odpowiedni rodzaj filtra, który spełni indywidualne potrzeby oraz będzie dostosowany do jakości dostępnej wody.

Filtry montowane pod zlewem cieszą się popularnością ze względu na swoją skuteczność oraz dyskretne ich umieszczenie. Ich zamontowanie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej i użycia kilku podstawowych narzędzi, takich jak klucze do rur czy taśma uszczelniająca. W zależności od wybranego rodzaju systemu filtracji instalację zaawansowanego systemu filtracji warto powierzyć doświadczonym firmom posiadających technika, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie i potrafi pobrać zbadać podstawowe parametry po zamontowaniu filtracji np. pH, twardość wody, ORP.

Z kolei filtry dzbankowe oraz nakranowe są prostsze w obsłudze – wystarczy nalać wodę do dzbanka i umieścić wkład filtracyjny zgodnie z instrukcją producenta. Takie rozwiązanie nie wymaga skomplikowanej instalacji, co jest idealne dla tych, którzy poszukują szybkiego sposobu na uzyskanie lekko przefiltrowanej wody. Należy jednak mieć na uwadze, że filtry dzbankowe z uwagi na wielkość złoża i szybkość przepływu przez nie wody nie zastąpią zaawansowanych systemów filtracji w przypadku potrzebny poradzenia sobie z dużą ilością zanieczyszczeń.