Wróć do listy publikacji

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ozonatora powietrza?

03 czerwca 2020
  • Artykuły o powietrzu
Ozonator-Chanson programowalny OH-230

Ozon to odmian tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Warstwa tego gazu chroni kulę ziemską przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jednocześnie ozon ma bardzo silne właściwości antyseptyczne, toksyczne i dezynfekujące. Cechy te są wykorzystywane w generatorach ozonu, dzięki którym możemy oczyścić powietrze i urządzenia w mieszkaniu, a także wyjałowić wodę pitną oraz owoce i warzywa.

Jako pierwszy odkrył i opisał charakterystyczne właściwości ozonu Friedrich Schonbein w 1840 roku. Niedługo potem pierwszy raz użyto tego gazu w celach medycznych – dokonał tego dr. L. Martin w 1856 roku. Właściwościami ozonu zainteresował się największy wynalazca w dziejach nowożytnych, czyli Nicola Tesla. To właśnie on wynalazł i opatentował pierwszy generator do przemysłowej produkcji tego gazu. Zakład Tesla Ozone Co. rozpoczął sprzedaż ozonatorów na skalę światową.

W miarę upływu czasu i pozyskaniu większej ilości badań rozszerzono lecznicze zastosowanie ozonu. W 1915 roku lekarz z Berlina Albert Wolf po raz pierwszy zastosował gaz w kuracji obrażeń skóry. Pozytywne wyniki terapii spowodowały, że ozon wykorzystywano w leczeniu ran i zakażeń podczas I Wojny Światowej. Szczególnie skuteczny okazał się przy zakażeniach bakteriami beztlenowymi. Po II Wojnie Światowej odkryto, że ozon wykazuje właściwości lecznicze przy 134 poważnych chorobach.

Do czego służy ozonator powietrza?

Ozonator powietrza to urządzenie generujące ozon, który ma właściwości zdrowotne, dezynfekujące i przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze i wirusobójcze. Gaz ten niszczy oraz oczyszcza wiele szkodliwych związków chemicznych i nieprzyjemnych zapachów. Urządzenie wytwarzające ozon można wykorzystać do oczyszczania powietrza, wody, żywności i innych sprzętów domowych. Jednak ozon może mieć również niekorzystne działanie na ludzki organizm, dlatego trzeba unikać wysokich stężeń tego gazu oraz długiej na niego ekspozycji. Dodatkowo warto wiedzieć, że ozon jest gazem wyjątkowo nietrwałym. Po około 2 godzinach rozpada się, przeobrażając się w całkowicie normalny tlen O2. W warunkach domowych należy ozonatora używać krócej – od kilkunastu do kilkudziesięciu minut z odpowiednimi przerwami. Ważne jest również przewietrzenie pomieszczenia, w którym używany był generator ozonu.

Jaki ozonator wybrać?

Wybór ozonatora powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, co będziemy ozonować. Generatory dedykowane do oczyszczania powietrza (tzw. przelotowe) idealnie nadają się do ozonowania pomieszczeń mieszkalnych, piwnic, lokali użytkowych oraz pojazdów. Niestety, nie można ich wykorzystywać do oczyszczania wody oraz produktów spożywczych. Do ozonowania takich artykułów potrzebny jest generator o całkowicie innej konstrukcji, do którego można podłączyć wężyk silikonowy. Natomiast ozonator używany do oczyszczania wody może być wykorzystany do ozonowania powietrza. Generator z wyjściem na wężyk można używać do ozonowania workowego i w ten sposób zdezynfekować na przykład bieliznę, odzież, obuwie, a nawet szafki i lodówkę.

Parametry ozonatora

Wybierając ozonator, warto zwrócić uwagę na jego sterowanie. Na rynku są modele ze sterowaniem manualnym, w których używa się pokrętła oraz bezobsługowe, gdzie zastosowano ekran z programatorem – można tam ustawić cykle ozonowania dużych pomieszczeń.

Kolejnym ważnym parametrem ozonatora jest jego wydajność, czyli ilość produkowanego ozonu w określonym przedziale czasu liczona w gramach na godzinę. Wydajność ozonatora powinna zostać dobrana do wielkości pomieszczenia oraz celu ozonowania. Orientacyjnym przelicznikiem wydajności na cele dezynfekcji jest 1 g ozonu na każde 10 m3 ozonowanego lokalu. Generatory do domowego wytwarzania ozonu najczęściej wytwarzają ten gaz w stężeniu do 500 mg/h, jednak na rynku można spotkać bardziej profesjonalne urządzenia produkujące nawet tysiąc miligramów ozonu na godzinę.

Ozonator domowy, w odróżnieniu od urządzeń przemysłowych, jest bardziej kompaktowy i wyposażony w estetyczną obudowę. Dodatkowo wyróżnia się niewielką ceną – takie urządzenie można kupić już za kilkaset złotych w przeciwieństwie do profesjonalnych ozonatorów, które kosztują kilka tysięcy złotych.

Ozonatory cieszą się rosnącą popularnością. Ich cechy dezynfekujące, oczyszczające i wyjaławiające są chętnie wykorzystywane w domu oraz w przemyśle. Korzystając z takiego generatora w domowym zaciszu, możemy zadbać o zdrowie mieszkańców, czyste powietrze, wodę oraz o zdrowszą żywność.


*Zastrzeżenie:

Produkty, artykuły i inne treści na jonizatory.eu nie są do diagnozowania, leczenia, łagodzenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub w zaburzeniach zdrowia. Artykuły/treści na stronie nie zostały poddane zatwierdzeniu przez agencje rządowe. Treści publikowane na serwisie nie mogą być traktowane jako porady lekarskie lub diagnozowanie jakiejkolwiek choroby. W odniesieniu do spraw dotyczących leczenia konieczny jest kontakt z pracownikami służby zdrowia.

Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie “jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Poprzedni Pożyteczna woda wodorowa 02 marca 2020 Następny Jak oczyszczać powietrze – Ozonować czy jonizować? 09 czerwca 2020
Podobnie wpisy z kategorii