Wróć do listy publikacji

Jonizator wody a generator wodoru – czym się różnią?

09 lipca 2020
  • Artykuły o wodzie

Woda alkaliczna powstaje w procesie elektrolizy, która dzieli ją na frakcję zasadową i kwasową. Wytwarza ją jonizator wody i jeżeli taka woda posiada wodór cząsteczkowy przyjmuje się, że ma właściwości redukcyjne (działające na likwidację wolnych rodników). Natomiast generator wodoru nasyca wodę wodorem, który ma silne działanie antyoksydacyjne, wpływając przede wszystkim na szkodliwe wolne rodniki. Woda alkaliczna posiada wysokie pH, a woda wodorowa jest nasycona wodorem molekularnym, którego nasycenie może wynosić max do 1,6 ppm.

Badania pokazują, że ponad 80% Polaków pije za mało wody w ciągu dnia. Dodatkowo okazuje się, że pijemy wodę nieregularnie lub sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, co według ekspertów jest oznaką odwodnienia organizmu. Aż 11% ankietowanych deklaruje, że w ogóle nie pije wody, a tylko 6% badanych spożywa jej odpowiednią ilość w ciągu dnia. Większość pytanych pije tylko 3-4 szklanki, czyli około litr wody dziennie, co stanowi około połowę ilości zalecanej przez ekspertów. Według specjalistów dorosła kobieta powinna pić przynajmniej 2 litry wody na dzień, a mężczyzna – 2,5 litra.

Polacy nie tylko nie piją wody, ale nie wiedzą również, ile powinni jej pić. Tylko co piąty ankietowany zdaje sobie sprawę, jaka jest zalecana dzienna ilość wody (8 szklanek). 70% badanych stwierdziło, że dorosły człowiek powinien spożywać od 1 do 7 szklanek, czyli mniej niż 1,5 litra. Dodatkowo co trzeci Polak twierdzi, że pije wodę regularnie, ale nie przekłada się to na rzeczywiste spożycie, ponieważ tylko 6% respondentów naprawdę pije tyle wody, ile jest zalecane przez ekspertów, czyli 8 szklanek (źródło: https://www.wodadlazdrowia.pl/pl/1017/0/odwodnieni-polacy.html).

Jest jeszcze jedna ważna kwestia – wybór odpowiedniej wody. Oprócz zwykłej kranówki warto sięgnąć po wodę jonizowaną (wytwarzana przez jonizator wody) i po wodę nasyconą wodorem (wytwarzana przez generator wodoru). Czym różnią się między sobą?

Jonizator wody – jak działa?

Jonizator wody to urządzenie do wytwarzania wody jonizowanej. Jest ona otrzymywana w procesie elektrolizy, który polega na rozkładzie cząsteczek pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. W czasie elektrolizy wody mogą zachodzić również inne procesy jak dysocjacja elektrolityczna czy transport jonów do elektrod.

Elektrody, czyli kationy i aniony, są najważniejszym elementami jonizatora wody. W procesie elektrolizy elektroda ujemna przyciąga jony dodatnie, a elektroda dodatnia przyciąga jony ujemne. Elektrody są umieszczone w naczyniu elektrolitycznym, gdzie znajduje się także membrana umożliwiająca transport jonów, ale nie przenikanie cząsteczek wody. Zapewnia to gromadzenie się anionów i kationów. Układ ten sprawia, że w jednym ze zbiorników otrzymujemy wodę kwaśną z anionami, a w drugim – wodę alkaliczną z kationami. W związku z czym za pomocą jednego urządzenia uzyskujemy wodę kwasową i zasadową. Woda alkaliczna posiada wysokie pH – niektóre modele jonizatorów wytwarzają pH wynoszące 9 lub 9,5 pH. Woda o wysokim pH ułatwia utrzymanie prawidłowego bilansu kwasowo-zasadowego w organizmie i jest naturalnym antyoksydantem.

Generator wodoru – zasada działania

Wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w świecie, jednak w stanie gazowym nie występuje naturalnie na ziemi i musi być wytwarzany. Elektroliza wody jest najlepszą metodą produkcji wodoru na żądanie. Taki proces jest wykorzystywany w generatorze wodoru. Najważniejszym jego elementem jest ogniwo elektrolizera, w którym zachodzi reakcja elektrolizy. Ogniwo to składa się z dwóch elektrod (anody i katody), które oddziela membrana jonowymienną. Uzyskanie najwyższej czystości wodoru (99,9%) zapewnia katalizator platynowy. Wytwarzana przez generator woda zawiera aktywne jony wodoru, które w organizmie człowieka działają jak silne przeciwutleniacze. Jony wodoru pomagają wyeliminować wolne rodniki tlenowe. Przyczyniają się do rozwoju różnych chorób oraz są odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu.

Jonizator wody a generator wodoru

Woda wodorowa poprawia metabolizm komórek i odporność, utrzymuje homeostazę organizmu, korzystnie wpływa na metabolizm, ponieważ wspomaga utrzymanie prawidłowej wagi. Woda alkaliczna (jonizowana) jest silnym antyutleniaczem, czyli zwalcza wolne rodniki. Jej spożywanie zaleca się przy otyłości i migrenach. Woda wodorowa różni się od wody alkalicznej pH oraz zawartością gazu wodorowego. Według naukowców to właśnie wodór ma korzystny wpływ na organizm. Woda nim nasycona to najskuteczniejszy selektywny antyoksydant.

Nowoczesne jonizatory, dzięki zastosowanej technologii jonizacji, są w stanie generować do wody wartości wodoru cząsteczkowego. Mało tego, dobrej klasy jonizatory potrafią wytworzyć koncentrację wodoru na poziomie zbliżonym do niektórych generatorów wodoru (np. 0,8 ppm, a nawet 1,1 ppm). Dodatkowo w jonizatorze wodór produkuje się w wodzie alkalicznej, posiada wyższe pH, koncentrację jonów pierwiastków alkalicznych (wapń, magnez, potas) oraz zredukowaną zawartość jonów pierwiastków kwasotwórczych (chlor, siarka, fosfor, fluor).

Jak pić wodę

Trzeba jednak podkreślić, że wodę alkaliczną należy pić w odpowiednich przerwach przed jedzeniem (minimum 15 minut) i po jedzeniu (minimum 60 minut w przypadku lekkostrawnego posiłku). Trzeba również wiedzieć, że wodą o podniesionym pH nie zaleca się popijać lekarstw, a niektóre osoby mogą także mieć ograniczenia w jej piciu (np. przy schorzeniu nerek). Tymczasem nie ma takich restrykcji w przypadku wody wodorowej. To woda mniej, by tak rzec, zobowiązująca – może ją pić w zasadzie każdy (dzieci, dorośli, starsi), a do tego można nią popijać bez obawy lekarstwa.

Generatory wodoru to urządzenia, które nasycają wodę wodorem. Natomiast jonizatory produkują jony, dzięki czemu wytwarzają wodę alkaliczną. Jednak mogą także wyprodukować w czasie procesu jonizacji pewne stężenie wodoru. Picie wody wodorowej jest mniej restrykcyjne i jest ona dostępna dla każdego, natomiast woda jonizowana nie jest zalecana każdej osobie. Mamy nadzieję, że powyższy skrócony opis pewnych różnic pomiędzy generatorem wodoru a jonizatorem, będzie dla Państwa pomocny w wyborze właściwego urządzenia. 
ppm- części na million -jednostka w której mierzy się stężenie wodoru np. w wodzie, przyjmuje się, że odpowiada to ca. 1,6mg/litr w maksymalnym możliwym stężeniu.


Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Poprzedni Ozonowanie – skuteczne rozwiązanie w walce z drobnoustrojami 11 czerwca 2020 Następny Woda jonizowana a woda z wodorem – główne różnice 09 lipca 2020
Podobnie wpisy z kategorii