Wróć do listy publikacji

Ozonowanie – skuteczne rozwiązanie w walce z drobnoustrojami

11 czerwca 2020
  • Artykuły o powietrzu

Ozonowanie jest skuteczną metodą dezynfekcji, która nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych szkodliwych dla zdrowia człowieka. Dzięki tej metodzie można pozbyć się z mieszkania bakterii, wirusów i grzybów, a do tego zadbać o czystość wody oraz przedłużyć świeżość owoców i warzyw.

Ozon jako naturalny składnik atmosfery powstaje w stratosferze na wysokości około 30 km w wyniku działania promieni ultrafioletowych na tlen. Możliwość sztucznego wytwarzania tego gazu pozwala na prowadzenie badań nad wpływem ozonu na żywe organizmy. Gaz ten odkryto 170 lat temu, Dokonał tego w roku 1840 niemiecki chemik Friedrich Schönbein, który nazywał ten gaz ozein ze względu na jego szczególny zapach. Jako pierwszy w medycynie użył ozonu w Stanach Zjednoczonych homeopata J. L. Martin w 1856 roku. Rok później wynaleziono pierwszy generator ozonu, zwany również lampą ozonową. W 1873 roku nastąpiło odkrycie zdolności zabijania drobnoustrojów przez ozon, a w 1915 roku po raz pierwszy użyto tego gazu do leczenia ran.

Obecnie terapia ozonem jest dopuszczalna prawnie i z powodzeniem stosowana w wielu krajach europejskich jak Niemcy, Francja, Polska, Czechy. Ozon, ze względu na silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, znalazł zastosowanie jako skuteczny środek do dezynfekcji wody, żywności i powietrza (źródło: https://www.pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5132012177.pdf).

Jak działa ozon?

Ozon (O3) to odmiana tlenu nazywana „aktywnym tlenem”. Gaz ten w powietrzu bardzo szybko przekształca się w swoją początkową formę, jaką jest tlen (O2), a uwolniony trzeci atom działa na ozonowaną substancję. Ozon jest alotropową odmianą eteru, która występuje we wszystkich stanach skupienia. W stanie gazowym jest niebieskim, nietrwałym gazem o większej gęstości niż powietrze i ostrym zapachu. Dodatkowo ozon jest silnym utleniaczem powszechnie stosowanym w usuwaniu zanieczyszczeń chemicznych, w dezynfekcji i deratyzacji pomieszczeń, w procesie uzdatniania wody oraz jako czynnik odkażający w przemyśle spożywczym. Gaz ten wykorzystują się również do zwalczania drobnoustrojów, niszczenia bakterii w wodzie oraz do konserwowania żywności.

Działanie ozonu polega na utlenieniu ścian komórkowych mikroorganizmów, dzięki czemu zostają one skutecznie zniszczone. Ozonowanie jest uważane za bardziej efektywne w celach dezynfekcji niż popularne substancje jak chlor, fluor oraz promieniowanie UV. Jego zaletą jest także to, że nie niszczy odkażanych powierzchni i nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu.

Ozonowanie powietrza

Powietrze można ozonować, czyli oczyszczać, z pyłków, alergenów, roztoczy oraz grzybów i pleśni we wnętrzach (np. w mieszkaniu). Ozon pomaga zwalczać zapach dymu papierosowego, stęchlizny, zwierząt domowych itp. W celu ozonowania kuchni, łazienki, piwnicy, samochodu lub innego zamkniętego pomieszczenia należy w nim umieścić generator ozonu. To urządzenie dostarczające ozon w niskim stężeniu, który wykorzystywany jest następnie w formie gazowej w celu usunięcia pleśni, grzybów oraz hamowania wzrostu bakterii. Generator taki powinien być wyposażony w dwa dyfuzory oraz dwie rurki do ozonowania.

Pomieszczenia do 16 m2 należy ozonować dwa razy po 30 min z półgodzinną przerwą. Natomiast większe przestrzenie do 30 m – trzykrotnie z kilkoma przerwami. Ozonator lub wężyk generatora powinien być umieszczony możliwie wysoko w ozonowanym pomieszczeniu. Po zakończeniu procesu dezynfekcji należy wywietrzyć wnętrze. Generator ozonu pomoże również skutecznie usunąć bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów z tapicerki, wnętrza samochodu oraz układu klimatyzacji.

Ozonowanie żywności i wody

Ozonowanie żywności prowadzi do usunięcia z niej mikrobów, zalążków grzybów i pleśni. Dodatkowo ozon przedłuża świeżość i trwałość produktów spożywczych, owoców, warzyw i mięsa, a ponadto ogranicza namnażanie się bakterii. Jest również skuteczny w eliminowaniu pozostałości pestycydów i azotanów.

Ozonowanie żywności może odbywać się na dwa sposoby: w wodzie lub bez użycia wody. W pierwszej metodzie należy porcję mięsa (5-10 kg), owoców lub warzyw zanurzyć w wodzie, używając do tego szklanego lub plastikowego pojemnika, w którym trzeba także umieścić podpiętą do ozonatora rurkę z dyfuzorem. Ozonowanie powinno trwać 10-15 minut. Drugi sposób, czyli bez użycia wody, polega na umieszczeniu żywności w woreczku strunowym i wsunięciu przez niewielki otwór rurki z dyfuzorem. Generator powinien działać około 10-15 minut. Po wyjęciu produktów trzeba poczekać około 20 minut, zanim je spożyjemy.

Ozon okazał się także bardzo skuteczny w dezynfekcji wody do picia, wody w basenach, a także tej stosowanej do celów przemysłowych i chłodniczych oraz ścieków. Aktywność przeciwdrobnoustrojowa ozonu przewyższa pięćdziesięciokrotnie aktywność chloru. Ozonowanie wody jest bardzo proste, wystarczy w pojemniku z płynem umieścić jeden z dyfuzorów. Czas ozonowania wynosi 10 minut.

Ozonowanie jest skutecznym procesem dezynfekcji i oczyszczania różnych przedmiotów, powietrza żywności i wody z drobnoustrojów, pleśni, grzybów, alergenów, pyłków i roztoczy. Ozonator generuje ozon, który usuwa przykre zapachy, mikroby i pestycydy, jednak trzeba go używać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i instrukcją producenta.


Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie “jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Poprzedni Jak oczyszczać powietrze – Ozonować czy jonizować? 09 czerwca 2020 Następny Jonizator wody a generator wodoru – czym się różnią? 09 lipca 2020
Podobnie wpisy z kategorii