Wróć do listy publikacji

Jonizator powietrza w walce ze smogiem

04 lutego 2020
  • Artykuły o powietrzu

Jesień i zima to najtrudniejszy okres dla osób borykających się z alergiami i problemami ze strony układu oddechowego. Wszechobecny smog utrudnia oddychanie, a do tego powoduje wiele innych schorzeń. Niestety, każdego roku problem zanieczyszczenia powietrza związany ze spalaniem odpadów w piecach CO jest coraz poważniejszy. Wszyscy zadajemy sobie pytanie: Jak walczyć ze smogiem? W pomieszczeniach zamkniętych z pomocą przychodzi jonizator powietrza.

W Polsce najbardziej zanieczyszczone są miasta małe i średnie. Rekordzistą w tej kategorii jest Pszczyna – tam liczba dni smogowych bywa prawie czterokrotnie większa od dopuszczalnej. Na drugiej pozycji uplasował się Rybnik i Wodzisław Śląski – w tych miejscowościach dni z wysokim stężeniem smogu było 110, a dopuszczalnych przez prawo jest tylko 35. Za stolicę polskiego smogu jest w Polsce uznawany Kraków, jednak to niewielki Godów z liczbą mieszkańców 1922 ma powietrze o wyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM 10.

W Polsce występują także najwyższe stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Rekordowym miastem w tej kategorii jest Nowy Targ – tam występuje przekroczenie zanieczyszczenia aż o 1800%. Na drugim miejscu są małopolska Sucha Beskidzka i śląski Rybnik ze stężeniem 13-krotnie wyższym od dopuszczalnej normy.

Bardzo niska jakość powietrza w małych i średnich miejscowościach jest spowodowana spalaniem węgla i drewna w piecach CO w tzw. kopciuchach, które są podstawowym źródłem ciepła w ponad 4 mln polskich domów. Emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za połowę emitowanych pyłów PM 10 i za 84% rakotwórczego benzo(a)pirenu (źródło: https://portalkomunalny.pl/smog-w-polsce-ktore-miasta-truja-najbardziej-wyniki-zaskakuja-397444/).

Smog – jakie skutki powoduje u człowieka?

Smog to określenie pochodzące od angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). To nie do końca poprawne określenie. Smog rzeczywiście wygląda jak mgła, jednak niestety nie składa się z pary wodnej. W składzie smogu jest za to mnóstwo trujących substancji jak pyły PM 10 i PM 2,5, rakotwórczy benzo(a)piren, tlenki azotu, tlenki siarki oraz mogące powodować przewlekłe zatrucia metale ciężkie, tlenek węgla i ozon.

Najbardziej odczuwalne stężenie smogu występuje w okresie grzewczym, zwłaszcza przy bezwietrznej pogodzie. Jesienią i zimą ilość szkodliwych substancji w powietrzu może być przekroczona nawet o kilkaset procent. Tymczasem wdychanie takich zanieczyszczeń może pogarszać samopoczucie, a także powodować bóle głowy, gardła, kaszel, może również przyczyniać się do rozwijania wielu poważnych chorób jak nowotwory, zawał serca oraz udar mózgu.

Jonizacja powietrza – Jak walczyć ze smogiem?

Powietrze w naszym otoczeniu składa się z maleńkich cząsteczek szukających jednego elektronu do pary – to jony. Powstają one w czasie wyładowań atmosferycznych, np. w trakcie burzy albo na skutek działania urządzeń elektronicznych (komputery, telewizory itd.). W wyniku działania energii na cząsteczkę następuje wyrzucenie z niej elektronu, który dołącza do innej, bardziej stabilnej cząsteczki. Drobina z odjętym elektronem staje się jonem dodatnim (kationem), a cząstka, która przejęła wyzwolony elektron, przeistacza się w jon ujemny (anion).

Pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie mają właśnie jony ujemne, które dodatkowo mają właściwości oczyszczające. Jony dodatnie przyciągają kurz, pył, alergeny i inne zanieczyszczenia, również te znajdujące się w smogu. Aniony pozwalają zminimalizować ilość pyłu w powietrzu poprzez neutralizację kationów. Proces ten nazywamy jonizacją powietrza i można go zrealizować za pomocą specjalnego urządzenia zwanego jonizatorem powietrza.

Jonizacja w takich oczyszczaczach następuje podczas wymuszonego wlotu powietrza przez wentylator wewnętrzny i polega na nadaniu cząstkom o ładunku dodatnim ujemnych ładunków elektrycznych poprzez odpowiedni dobór napięcia na elektrodach. W wyniku przyciągania elektrostatycznego ujemnie naładowanych cząsteczek do elektrod dodatnich następuje oczyszczanie powietrza. Główną korzyścią stosowania takiego jonizatora jest czyste, pozbawione szkodliwych patogenów powietrze. Jest to więc doskonała odpowiedź na pytanie jak walczyć ze smogiem.

Obecnie dobrej jakości powietrze bardzo trudno znaleźć. Najczystsze występuje w lasach, górach lub w pobliżu wodospadów. Natomiast najbardziej skażone znajduje się w dużych i małych aglomeracjach, tam, gdzie mieszka wiele osób. Aby chronić się przed zanieczyszczeniami, warto w pomieszczeniach zamkniętych używać jonizatorów, hodować roślin doniczkowe oczyszczające powietrza oraz zaopatrzyć się w lampy solne wytwarzające jony.

Udostępnij:
Poprzedni Jak osiągnąć zdrowe powietrze 22 stycznia 2020 Następny Pożyteczna woda wodorowa 02 marca 2020
Podobnie wpisy z kategorii