Wróć do listy publikacji

Jak osiągnąć zdrowe powietrze

22 stycznia 2020
  • Artykuły o powietrzu

Większą cześć życia przebywamy w pomieszczeniach. W domu odpoczywamy, śpimy, spędzamy czas z rodziny i przyjaciółmi. I nic dziwnego, że chcemy, by powietrze było czyste i zdrowe. Jednak nawet jeśli w mieszkaniu jest czysto na błysk, to z powietrzem, którym oddychamy nie jest tak samo. Ale nawet jeśli twoje dywany, blaty i meble są czyste jak gwizdek, jakość powietrza w pomieszczeniu może nie być równa. Wietrzenie pomieszczeń jest ważne, ale problemu nie rozwiąże, szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku. Warto więc zastanowić się nad oczyszczaczami powietrza.

Jak osiągnąć czyste powietrze za pomocą oczyszczacza

Najczęściej spotykanymi oczyszczaczami są te składające się z filtra lub wielu filtrów oraz wentylatora, który zasysa i cyrkuluje powietrze. Gdy powietrze przepływa przez filtr, zanieczyszczenia i cząstki są wychwytywane, a czyste powietrze wraca do pomieszczenia. Zazwyczaj filtry są wykonane z papieru, włókna (często z włókna szklanego) lub siatki i wymagają wymiany co jakiś czas.

Częstotliwość wymiany filtrów zależy od konstrukcji filtra, jak i sposobu jego użytkowania. Czasem można spotkać się z filtrami wielokrotnego użytku, które można prać. Wymagają one jednak bardzo dokładnej konserwacji.

W niektórych modelach oczyszczaczy powietrza montowane są lampy UV (światło ultrafioletowe). W zamyśle mają one likwidować zanieczyszczania pochodzenia biologiczne, jak np. pleśnie czy bakterie.

Filtrami o wysokiej skuteczności są HEPA (skrót od High Efficiency Particulate Air). Wychwytują cząstki o różnych rozmiarach w wielowarstwowej siatce, zwykle wykonanej z bardzo cienkich nici z włókna szklanego. Filtr jest hermetyczny i składa się z gęstego arkusza małych włókien zamkniętych w metalowej lub plastikowej ramie. Wentylator zasysa powietrze do filtra, a cząstki stałe są wychwytywane przez filtr.

Inne oczyszczacze powietrza wykorzystują jonizatory. Emitowane przez nie jony ujemne wiążą się z kurzem i alergenami i sprawiają, że osiadają one na podłodze. W niektórych modelach pyłki nie osiadają na podłożu, ale są wychwytywane przez filtr elektrostatyczny(płytka węglowa). Zwykle są to urządzenia ciche i nie wymagają wymiany materiałów eksploatacyjnych.

I na koniec ozonowanie. W warunkach naturalnych ozon powstaje podczas wyładowań atmosferycznych. Jednak są już urządzenia, które O3 produkują.

Ozon jest niezwykle skutecznym sterylizatorem, choć dość nietrwałym, bo stosunkowo szybko się rozkłada i zamienia się w tlen. Dzięki właściwościom sterylizującym usuwa bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, roztocza, fungicydy, pestycydy, elementy alergizujące. Więcej, ozon eliminuje zapachy organiczne i nieorganiczne, np. zapach tytoniu, zwierząt, wilgoci, spalenizny, chemikaliów.

Podczas ozonowania pomieszczenia nie powinny w nim przebywać ludzie i zwierzęta, ponieważ zbyt duże stężenie O3może być szkodliwe. Ozon ma dość intensywny i łatwo wyczuwalny zapach, jednak stosunkowo szybko się rozkłada zamieniając się tlen.

Jak widać, do wyboru mamy całą gamę różnego rodzaju urządzeń. Właściwy wybór zależy od potrzeb i celu, który się chce osiągnąć.

Udostępnij:
Poprzedni Zalety terapii wodorem cząsteczkowym 19 listopada 2019 Następny Jonizator powietrza w walce ze smogiem 04 lutego 2020
Podobnie wpisy z kategorii