Zanieczyszczenie powietrza to istotny problem cywilizacyjny. Szkodliwe związki, które wdychamy, nie powodują natychmiastowych negatywnych objawów, jednak w dłuższej perspektywie mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Dawniej środowisko naturalne było nasycone dobroczynnymi jonami ujemnymi. Niestety, dziś równowaga między jonami dodatnimi a ujemnymi jest zachwiana, do czego przyczynia się również obecność w mieszkaniach różnych urządzeń elektronicznych. Można jednak z tym walczyć.
Badania wykazały, że powietrze, w którego składzie przeważają jony dodatnie (kationy), w niekorzystny sposób odbija się na naszym zdrowiu. Jeśli natomiast w tym powietrzu jest równowaga pomiędzy kationami i jonami ujemnymi (anionami), wtedy jesteśmy zrelaksowani i nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Właściwy stosunek jonów ujemnych do dodatnich powinien wynosić 5:4.
Zawartość jonów ujemnych w powietrzu jest wartością zmienną – zwiększa się po burzy (wtedy może ich być nawet 2000 na cm3 powietrza), dużo jest ich również w górach (około 1600 na cm3 powietrza) i na polu (800 na cm3 powietrza). Niestety, gorzej sytuacja wygląda w małym mieście – tam występuje około 300 jonów ujemnych na cm3 powietrza, w galerii handlowej – 210 na cm3, w mieszkaniach – 190 na cm3, a w zanieczyszczonym, dużym mieście jest ich tylko 30 na cm3 (źródło: http://www.5filarowzdrowia.pl/index.php?id=18).
Wpływ jonów ujemnych i dodatnich na człowieka
Koncentracja jonów w powietrzu ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a także na poziom skupienia naszego umysłu. Najkorzystniejsze dla człowieka są jony ujemne, które pochodzą z naturalnego środowiska, z roślin, wodospadów, deszczu oraz lasów. Niestety, jony te są neutralizowane przez jony dodatnie wydzielane przez większość urządzeń elektronicznych oraz przez dym tytoniowy. To przyczynia się do większego zmęczenia i zmniejszenia koncentracji. Niedobór jonów ujemnych może zwiększyć ryzyko zachorowań na infekcje dróg oddechowych i układu krwionośnego. Natomiast właściwa proporcja anionów ułatwia uczenie się i zmniejsza napięcie. Poprawia samopoczucie, wspomaga układ odpornościowy, układ krążenia, jest także pomocna przy alergiach i chorobach reumatycznych.
Na czym polega jonizacja powietrza?
W pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych koncentracja jonów zmienia się zależnie od liczby przebywających osób i gęstości substancji zanieczyszczających środowisko (np. dym tytoniowy). Aby polepszyć jakość powietrza, warto trzymać w mieszkaniu rośliny, które pozytywnie wpływają na zachowanie balansu pomiędzy jonami dodatnimi i ujemnymi. Najlepiej w tej roli sprawdzają się takie gatunki roślin jak na przykład paproć, geranium, storczyk, agawa, begonia czy fiołek. Dodatkowo jony ujemne wytwarzają także lampy solne i bursztyny. Najskuteczniejszy jest jednak jonizator powietrza, który w naturalny sposób oczyszcza to powietrze, eliminując z niego submikronowe cząsteczki szkodliwe dla zdrowia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii takie niewielkie urządzenie produkuje dużą ilość jonów ujemnych bez emisji ozonu.
Jonizator powietrza potrafi za pomocą szybkiej i skutecznej jonizacji usunąć z atmosfery substancje rakotwórcze, mikrocząsteczki spalin, bakterie, wirusy. Również kurz i dym. Przykładem takiego nowoczesnego jonizatora powietrza jest chociażby urządzenie IONEX – niewielkie, bardzo ciche, estetyczne, ale przede wszystkim emitujące niezwykle dużo jonów ujemnych, co przekłada się na jego wysoką efektywność w oczyszczaniu powietrza. Niewłaściwa jakość powietrza i nieodpowiedni bilans jonowy wpływa niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Na szczęście możemy z tym skutecznie walczyć i to bardzo prostymi sposobami. Aby oczyścić powietrze i odpowiednio zbilansować pod kątem jonów ujemnych i dodatnich, warto często wietrzyć pomieszczenia, przechowywać w nich rośliny. A przede wszystkim wspierać się dobrej jakości jonizatorem powietrza.