Wróć do listy publikacji

Czy jonizacja zmniejsza ilość wirusa w powietrzu?

17 stycznia 2022
  • Artykuły o powietrzu
Czy jonizacja zmniejsza ilość wirusa w powietrzu?

Jonizacja powietrza to skuteczny sposób, żeby wytworzyć w swoim otoczeniu środowisko, które będzie pozytywnie wpływało na nasz organizm. Czy jednak jonizacja może poradzić sobie również z wirusami. Badania pokazują, że tak. Coraz więcej osób decyduje się na jonizację powietrza w swoich mieszkaniach, a nawet w biurach. To dobry krok, ponieważ wielu naukowców już udowodniło pozytywne efekty przebywania w zjonizowanym powietrzu, a więc dobroczynny wpływ jonów ujemnych. Omówimy krótko kilka takich badań, ale najpierw trzeba zacząć od podstaw, żeby było wiadomo, co kryje się pod terminem „jonizacja” i „jonizacja powietrza”.

Na czym polega jonizacja powietrza?

Na czym zatem polega jonizacja powietrza? Zacznijmy od tego, że jon jest atomem lub grupą atomów, którym jednak brakuje elektronu. To sprawia z kolei, że jony nie są obojętne elektrycznie, ale są naładowane dodatnio lub ujemnie. Te pierwsze to kationy, a drugie – aniony. Jonizacja to nic innego jak powstawanie jonu z obojętnego atomu albo cząsteczki. W powietrzu, które nas otacza, znajdują się także jony ujemne i dodatnie. Powinny być we względnej równowadze lub z przewagą jonów ujemnych. W rzeczywistości jednak często otacza nas wiele jonów dodatnich, które nie są dobre dla naszego zdrowia. Dlatego właśnie wykonuje się jonizację powietrza, czyli nasycanie go dodatkową dawką jonów ujemnych. Idealnie sprawdza się do tego jonizator powietrza. Takie urządzenie, często kompaktowe, generuje jony ujemne i nasyca nimi powietrze w pomieszczeniu.

Czy jonizacja skutecznie usuwa wirusa z powietrza?

Można znaleźć wiele przykładów skutecznych terapii jonowej oraz badań nad dobroczynnym działaniem jonów ujemnych. Niektóre z tych badań dotyczyły możliwości eliminowania z powietrza wirusa za pomocą jonizacji. Przykładem jest chociażby badanie przeprowadzone przez szwedzkich naukowców, którzy sprawdzili, jak jonizacja powietrza zapobiega infekcji wirusem grypy A (szczep Panama 99). Okazało się, że użycie jonizatora zapobiegło zakażeniu świnek morskich. Wszystkie pozostały zdrowe. Do tego jonizator skutecznie wyłapywał z powietrza kaliciwirusy, rotawirusy i wirusy grypy. Generowane jony ujemne naładowywały ujemnie unoszące się w powietrzu kropelki aerozolu z wirusem i przyciągały je do dodatnio naładowanej płyty kolektora jonizatora (źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4477231/).

Bez problemu można podać także kolejne przykłady. Inne badanie pokazało, że niedobór jonów u myszy zakażonych wirusem grypy zwiększa ich śmiertelność (źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/959834). Do tego jony ujemne ułatwiają wymianę gazową płuc i normują ciśnienie tętnicze, mają działanie antydepresyjne, uspokajające, a nawet odmładzające. To oczywiście tylko kilka przykładów, ale można ich znaleźć zdecydowanie więcej.

Jonizacja powietrza ma bardzo wiele zalet. Nie tylko lepiej czujemy się w takich pomieszczeniach, ale i możemy skutecznie ograniczać ilość wirusa w powietrzu oraz jego transmisję. To bardzo istotne, szczególnie w naszych trudnych czasach.


*Zastrzeżenie:

Produkty, artykuły i inne treści na jonizatory.eu nie są do diagnozowania, leczenia, łagodzenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub w zaburzeniach zdrowia. Artykuły/treści na stronie nie zostały poddane zatwierdzeniu przez agencje rządowe. Treści publikowane na serwisie nie mogą być traktowane jako porady lekarskie lub diagnozowanie jakiejkolwiek choroby. W odniesieniu do spraw dotyczących leczenia konieczny jest kontakt z pracownikami służby zdrowia.

Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie “jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Czy jonizacja ujemna wpływa na zdrowie? Poprzedni Jak jonizacja ujemna wpływa na zdrowie? 17 stycznia 2022 Następny Jak jonizacja ujemna wpływa na lepsze funkcjonowanie organizmu? 01 lutego 2022 Jak jonizacja ujemna wpływa na lepsze samopoczucie?
Podobnie wpisy z kategorii