Nawet w domowym zaciszu można bez problemu i szybko przygotować wodę jonizowaną. Wystarczy zaopatrzyć się w nowoczesny jonizator wody. Idealnym przykładem takiego urządzenia jest jonizator Alkamedi AMS 2100S z platynowymi elektrodami, który umożliwia ustawianie wybranej wartości pH wody. Taki jonizator wykorzystuje proces elektrolizy.
W dwóch oddzielnych pojemnikach umieszczana jest woda z elektrodami, przez które przepuszczany jest prąd. W ten sposób powstaje woda alkaliczna (tzw. żywa) dzięki katodzie (plus) oraz woda kwaśna (tzw. martwa) dzięki anodzie (minus). Nas interesuje woda kwaśna z jonizatora i na niej się skupimy, której pH ma wartość poniżej 7. Wspomniany jonizator Alkamedi pozwala uzyskać dwa różne poziomy pH wody kwaśnej. Taka woda może mieć wiele różnych zastosowań.
Woda kwaśna z jonizatora – Codzienna pielęgnacja
Jonizowana woda kwaśna jest idealna do codziennej pielęgnacji naszego ciała. Warto w takiej wodzie myć twarz, ponieważ to skutecznie oczyszcza skórę oraz ją tonizuje. Dlatego także należy używać takiej wody do przemywania skóry trądzikowej. To łagodzi objawy problemów skórnych i działa ściągająco. Do tego wodę kwaśną można również z powodzeniem stosować po goleniu. Dlaczego tak dobrze sprawdza się ona do pielęgnacji? Optymalny odczyn naszej skóry to 5,5 pH. Tymczasem okazuje się, że większość kosmetyków, jakich używamy do mycia i pielęgnacji, ma znacznie wyższe pH na czele z mydłem, które najczęściej ma odczyn lekko zasadowy. To wszystko sprawia, że spada kwasowość naszej skóry, a w rezultacie staje się ona bardziej narażona na podrażnienia i wysuszenie. Lepiej zatem zastąpić takie kosmetyki wodą kwaśną z jonizatora. Nadaje się do tego woda uzyskana zarówno z procesu pierwszego, jak i drugiego stopnia jonizacji. Ponadto kwaśną wodą pierwszego stopnia można również płukać jamę ustną, chroniąc w ten sposób zęby przed próchnicą.
Zastosowania lecznicze
Jonizowana woda kwaśna doskonale sprawdza się także w sytuacjach, nazwijmy to, kryzysowych. Dokładnie chodzi o problemy zdrowotne. Zapewne nie wszyscy wiedzą, ale w tak wysoko rozwiniętym kraju, jak Japonia, tamtejsi lekarze już od dawna używają martwej wody do leczenia owrzodzeń oraz ran, które bardzo trudno się goją. Najlepiej przemywać taką wodą wszelkie skaleczenia, a nawet zadrapania. Rana szybciej się zagoi. Doskonale także sprawdzą się okłady z kwaśnej wody w przypadku stłuczeń, siniaków i innych kontuzji. Taka woda działa bowiem nie tylko antybakteryjnie, ale również przeciwobrzękowo. W podobny sposób warto reagować na ukąszenia owadów. Nie tylko ograniczymy zaczerwienienie, ból, ale także pieczenie i swędzenie. Wodę kwaśną należy także używać przy podrażnieniu skóry przez rośliny (np. pokrzywy).
Zastosowania domowe
Warto podkreślić, że woda kwaśna nadaje się także do zastosowania w różnych domowych czynnościach i pracach. Wykorzystuje się wtedy takie właściwości tej wody jak działanie bakteriobójcze, szybkie parowanie, niepozostawianie smug na gładkich powierzchniach. W kuchni można używać bez problemu wody o odczynie pH 4.0-6.0 do mycia owoców i warzyw, do przepłukiwania mięsa i gotowania jajek (łatwiej się obierają). Do tego woda kwaśna może być stosowana w myciu i czyszczeniu różnych powierzchni jak blaty, lustra, okna, drzwi, kafelki, a także do mycia samochodu. W kuchni można ją wykorzystać również do mycia naczyń, drewnianych desek do krojenia (woda trzeciego stopnia) i do odkamienienia czajników (czwarty stopień jonizacji).