Wróć do listy publikacji

Jak wykorzystać wodę jonizowaną?

05 listopada 2019
  • Porady

Możliwości tego jak wykorzystać wodę jonizowaną są spore; zarówno mocna alkaliczna woda, ta o wysokim pH oraz woda jonizowana o niskim pH może być wykorzystana na kilkanaście sposobów. Poniżej staramy się podać Państwu kilka porad dotyczących tego tematu.

Nowoczesne jonizatory Chanson np. Miracle Max, Revolution, Miracle Max Royale posiadają 4 programy wody alkalicznej z których jeden “STRONG ALKALINE” produkuje wodę o silnym zasadowym odczynie pH powyżej 9,5 oraz 3 programy wody kwaśnej w tym jeden “STRONG ACID” produkuje wodę o niskim pH. W warunkach wody z kranu dostępnej w Polsce, przy zastosowaniu nano filtracji Chanson można uzyskać nawet poniżej pH 3 (nasz test to pH ok. 2,56 w Legionowie pod Warszawą) oraz (pH ok. 3,25 w Piasecznie) *

*wyniki przy zastosowaniu jonizatora Miracle Max oraz systemu nano filtracji Chanson.
Wodę uzyskaną z poszczególnych programów można wykorzystać na różne sposoby.

Jak wykorzystać wodę jonizowaną?

Jest coraz więcej informacji na temat zastosowania wody jonizowanej, którą możesz uzyskać z jonizatora.
Warto zaznaczyć, że kwaśna woda nie jest przez producentów jonizatorów przepływowych zalecana do picia! Kwaśna woda o odczynie pH w granicach 6.0-4.0 może mieć zastosowanie w każdej kuchni. Wg. zaleceń doskonale nadaje się do wstępnego mycia warzyw i owoców. Dzięki właściwościom antybakteryjnym nadaje się także do opryskiwania i płukania mięsa, zapobiegając tworzeniu się bakterii na jego powierzchni. Jeśli nie masz pewności co do procesów uprawy i przechowywania kupowanych warzyw możesz zastosować np. namaczanie warzyw przez min. 5 minut w kwaśnej wodzie, a następnie namoczyć te same warzywa przez ok. 15 minut w wodzie mocno alkalicznej, aby pozbyć się części pestycydów oraz substancji zabezpieczających, a jednocześnie “ożywić warzywa”.

Kwaśna woda o niskim pH może się okazać bardzo pomocna do czyszczenia umywalek, niektórych osadów kamiennych powstałych np. w butelkach do picia wody alkalicznej na skutek wytrącania się np. węglanu wapnia.

Woda jonizowana o wysokim pH


Jonizowana alkaliczna woda o wysokim pH w wielu źródłach jest wskazywana jako świetna do przygotowania niektórych posiłków. Przyczynia się do usuwania nieprzyjemnego smaku i zapachu niektórych produktów np. czosnku, cebuli. Gotowanie ryżu lub zup na wodzie alkalicznej sprawia, że: ryż jest puszysty, a zupy uzyskują lepszy własny-czysty smak. Z uwagi na zmianę formacji cząsteczek jonizowana woda alkaliczna wspomaga lepsze przenikanie przypraw oraz ich mieszanie się z przygotowywaną potrawą.

Przeprowadzone przez nas nas doświadczenia parzenia kawy lub herbaty na jonizowanej wodzie alkalicznej dowodzi, że wydobywa się doskonały smak kawy, jednocześnie kawa jest mniej gorzka. Należy jednak mieć na uwadze, częstszą potrzebę np. oczyszczania ekspresu do kawy z uwagi na szybsze wytrącanie się osadów kamiennych.

Zjonizowana woda alkaliczna o wysokim pH, jak już pisaliśmy wcześniej, nadaje się doskonale do namaczania warzyw i owoców pozbawiając je części pestycydów oraz innych środków chemicznych, którymi np. owoce są spryskiwane celem ich długich cykli transportowych.
Silnie alkaliczna woda jonizowana może być także bardzo pomocna przy myciu zatłuszczonych lepkich naczyń np. patelni, stosując w ten sposób przyjazny środek dla środowiska naturalnego. Woda o silnie alkaliczna może się także przydać do czyszczenia niektórych części Twojej kuchenki itp..
Niektórzy użytkownicy używają mocno alkalicznej wody do marynowania produktów i uważają, że cały proces się marynowania jest wtedy krótszy.

Jeśli już masz jonizator zachęcamy do poszerzania wiedzy na temat tego, czym jest woda jonizowana.

Udostępnij:
Poprzedni Filtry w jonizatorze i systemach filtrujących – Dlaczego należy wymieniać? 05 listopada 2019 Następny Jak wykorzystać wodę kwaśną z jonizatora? 07 listopada 2019
Podobnie wpisy z kategorii