Wróć do listy publikacji

Groźne substancje PFAS w wodzie pitnej – jak się przed nimi chronić?

24 kwietnia 2025
  • Artykuły o wodzie
  • Udostępnij na Facebooku
  • Udostępnij na X
  • Udostępnij na LinkedIn
  • Prześlij emailem
  • Skopiuj link

Groźne substancje PFAS są coraz częściej wykrywane w wodzie pitnej i mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. Chociaż trudno je usunąć, istnieją sposoby, żeby zminimalizować ryzyko ich spożycia.

Wpis dodany: 24.04.2025r.

Aby skutecznie ograniczyć kontakt z groźnymi związkami PFAS i PFOA, warto zadbać o odpowiednie oczyszczanie wody przed jej spożyciem. Sprawdzone metody filtracji pozwalają na usunięcie tych substancji z kranówki, zmniejszając tym samym ryzyko ich szkodliwego wpływu na organizm. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie są PFAS, gdzie występują, jakie mogą mieć konsekwencje zdrowotne i jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej w codziennym użytkowaniu, aby uchronić się przed tymi substancjami.

Czym są substancje PFAS?

Związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) to duża grupa, do której zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych mających liczne zastosowanie w różnych obszarach naszego życia i przenikające do środowiska naturalnego. Wszystkie te związki posiadają wiązania węgiel-fluor – to jedno z najsilniejszych wiązań występujących w chemii organicznej. Niestety, sprawia ono, że związki je posiadające są niezwykle odporne na rozkład po zastosowaniu, a także po dostaniu się do gleby, wody czy powietrza. Ponadto ze względu na ich powszechność stosowania i bardzo wolną degradację związki PFAS mogą też znajdować się w organizmach zwierząt i ludzi.

PFAS to zanieczyszczenia przemysłowe, które przenikają do środowiska naturalnego. Ich skutki dopiero teraz zaczynają być odkrywane. PFAS to szeroka kategoria, do której zaliczane są substancje chemiczne powszechnie używane w wielu dziedzinach przemysłu i produkcji.

Dwa najczęściej produkowane PFAS to kwas perfluorooktanosulfonowy (PFOS) i kwas perfluorooktanowy (PFOA)

W ostatnich latach wzrosła świadomość i obawy dotyczące szkodliwości związków chemicznych z kategorii PFAS. Dodatkowo naukowcy zajmują się potencjalnymi komplikacjami zdrowotnymi, jakie mogą wyniknąć z narażenia na ten rodzaj zanieczyszczeń.

Zapisz się na newsletter
Subskrybuj nasz newsletter, odbierz odbierz 5% rabatu na zakupy powyżej 300zł
oraz otrzymaj poradnik „Wodór molekularny dla zdrowia i urody” (e-book) GRATIS!
Po zgłoszeniu swojego e-maila będziesz dostawać od nas nowo opublikowane treści na naszej stronie.
Zapisz się

PFOA i PFOS – długofalowe zagrożenie

Pomimo tego, że produkcja PFOA i PFOS został w USA wycofana, a ich stosowanie ograniczono, okazuje się, że w wyniku wielu działań szkodliwe związki chemiczne z tych kategorii wciąż trafiają do oczyszczalni ściekowych.

Tradycyjna technologia wykorzystywana w oczyszczaniu ścieków nie usuwa i nie niszczy PFOA ani PFOS. To powoduje, że substancje chemiczne gromadzą się w osadach ściekowych. Wciąż nie ma wdrożonej na dużą skalę technologii, która wychwytałaby i niszczyła związki PFOS i PFOA.

Silne wiązania chemiczne, znajdujące się w PFOA i PFOS, sprawiają, że naturalny rozkład w środowisku oraz w organizmie człowieka nie jest możliwy. Gdy te substancje dostaną się do gleby, wód gruntownych albo do jezior, mogą zostać wchłonięte przez ryby, rośliny, zwierzęta w gospodarstwie rolnym, a także przez człowieka wraz z wodą pitną.

Szkodliwy wpływ PFAS na zdrowie i środowisko jest coraz szerzej badany przez różne kraje. Wojnę z tymi szkodliwymi substancjami chcą prowadzić nie tylko Stany Zjednoczone, ale również Australia i kraje Unii Europejskiej. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/2184 zakłada, że opracowane zostaną wytyczne dotyczące pomiaru PFAS w wodzie pitnej, co pozwoli zapewnić odpowiednie standardy bezpieczeństwa.

Jak PFAS wpływa na zdrowie ludzi?

PFAS i PFOA są stosowane od lat 50. XX wieku. Wykorzystuje się je do wytwarzania powłok pfluoropolimerowych i produktów odpornych na wysokie temperatury, tłuszcz oraz wodę. PFAS znajdziemy m.in. w opakowaniach do żywności, w farbach, klejach, izolacjach przewodów elektrycznych, detergentach oraz powłokach nieprzywierających na patelniach i garnkach, a także w kosmetykach.

Narażenie ludzi na związki PFAS jest powszechne, jednak zmienne w zależności od położenia geograficznego oraz wykonywanego zawodu. Substancje te mogą kumulować się w glebie, wodach powierzchniowych i organizmach żywych, mogą także przenikać do żywności i wody pitnej

Dotychczas przeprowadzone badania naukowe wykazały, że PFAS może wpływać na:

  • Problem z płodnością – badania wykazały, że PFAS może zakłócać funkcje rozrodcze u kobiet poprzez zmianę wydzielania hormonów i zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
  • Zaburzenia hormonalne – liczne badania epidemiologiczne wykazały powiązanie wyższej ekspozycji na PFAS z późniejszym wiekiem wystąpienia miesiączki, nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, wcześniejszym wiekiem wystąpienia menopauzy oraz obniżonym poziomem estrogenów i androgenów.
  • Czynność tarczycy – przeprowadzone testy sugerują, że PFAS mogą zaburzać pracę tarczycy u ludzi, co może negatywnie wpływać na przebieg ciąży oraz na rozwój płodu u kobiet w ciąży.
  • Wątrobę – substancje PFAS i PFOA mogą przyczyniać się do zwiększenia poziomu cholesterolu oraz kwasów żółciowych, tym samym negatywnie wpływać na zdrowie wątroby. U osób narażonych na PFS stwierdzono uszkodzenie wątroby, objawiające się zwiększoną jej masą i stanem zapalnym.
  • Nowotwory – wykazano, że istnieje związek pomiędzy narażeniem na PFAS a wzrostem ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów raka, np. rak jądra, rak nerki.

PFAS i PFOA – jak się chronić przed szkodliwymi substancjami?

Najczęściej ludzie mają kontakt z PFOS i PFOA, pijąc skażoną wodę, spożywając ryby żyjące w zanieczyszczonej wodzie lub żywność uprawianą w pobliżu miejsc, gdzie używano lub wytwarzano trujące związki. Do kontaktu z tymi substancjami może dojść także na skutek spożywania żywności, która była pakowana w opakowania zawierające PFAS oraz podczas używania tekstyliów plamo lub wodoodpornych.

Najskuteczniejszym sposobem usuwania PFAS z wody pitnej są systemy filtracyjne montowane na kranach. Przykładem jest Nanofiltracja Chanson NF oraz filtr kuchenny marki Pentair to możliwe sposoby na pozbycie się szkodliwych zanieczyszczeń z wody kranowej. Dzięki ich zastosowaniu woda będzie czysta, zdrowsza i smaczna. Nanofiltracja usuwa z wody zanieczyszczenia mechaniczne oraz metale ciężkie, węglan wapnia i zapewnia czystość mikrobiologiczną wody, nie powodując całkowitego wyjałowienia wody z jonów magnezu, wapnia i potasu. Jednocześnie zmniejszając jak wspomniane mechanicznie wodę do picia. Stacja nano-filtracji wody Chanson posiada wysokiej jakości filtry wstępne po których woda jest poddana dokładnej filtracji za pośrednictwem nano-membrany.

PFAS i PFOA to substancje, które są szkodliwe dla człowieka i zwierząt, a do tego trudno rozkładają się środowisku naturalnym. Wraz z wodą i pokarmem mogą przenikać do organizmu człowieka, gdzie negatywnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie różnych narządów. Aby chronić się przed szkodliwym i związkami PFAS w wodzie, warto zastosować dokładną filtrację wody kranowej przed jej spożyciem.

Artykuły powiązane:
https://jonizatory.eu/nanofiltracja-dlaczego-warto-ja-wybrac-do-oczyszczania-wody-pitnej/
https://jonizatory.eu/jak-poradzic-sobie-z-bakteriami-w-wodzie-pitnej/
https://jonizatory.eu/dlaczego-warto-miec-nano-stacje-filtrujaca-wode-do-picia/

Copyright:
Symec Consulting 2025
jonizatory.eu

*Zastrzeżenie:

Produkty, artykuły i inne treści na jonizatory.eu nie są do diagnozowania, leczenia, łagodzenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub w zaburzeniach zdrowia. Artykuły/treści na stronie nie zostały poddane zatwierdzeniu przez agencje rządowe. Treści publikowane na serwisie nie mogą być traktowane jako porady lekarskie lub diagnozowanie jakiejkolwiek choroby. W odniesieniu do spraw dotyczących leczenia konieczny jest kontakt z pracownikami służby zdrowia.

Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie “jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
ujemna jonizacja powietrza.jonizatory.eu Poprzedni Czy jonizacja powietrza jest bezpieczna? 03 kwietnia 2025
Podobnie wpisy z kategorii