Wróć do listy publikacji

Do czego służy ozonator powietrza?

16 grudnia 2022
  • Artykuły o powietrzu
Do czego służy ozonator powietrza?

W obecnych czasach, gdy powietrze jest pełne zanieczyszczeń wywołanych smogiem, a dodatkowo atakują nas coraz groźniejsze wirusy, zasadne jest szukanie sposobu na oczyszczenie powietrza i pozbycie się bakterii czy wirusów z domu. W likwidacji różnego typu pyłów oraz chorobotwórczych zarazków przydatne są oczyszczacze powietrza oraz ozonatory. Urządzenia te można bezpiecznie używać w domu.

Ozon to odmiana alotropowa tlenu. Cząsteczki tlenu, które są podstawowym składnikiem powietrza i którym oddychamy, składają się z dwóch atomów tlenu (O2), natomiast w skład cząsteczek ozonu wchodzą trzy atomy tlenu (O3). Właśnie trzeci atom tlenu sprawia, że cząsteczka tlenu jest silnym utleniaczem fotochemicznym. Ta właściwość sprawia, że ozon znajdujący się górnej warstwie atmosfery (stratosfera) absorbuje niemal całkowicie promieniowanie nadfioletowe, które jest szkodliwe dla żywych organizmów. Dzięki ozonowi do ziemi dociera tylko kilka procent czynnego promieniowania UV.

Jednocześnie ozon znajdujący się w dolnej warstwie atmosfery (troposfera) jest zanieczyszczeniem powietrza, które negatywnie wpływa na zdrowie ludzi.

Ozon powstający przy powierzchni ziemi jest zanieczyszczeniem wtórnym, powstaje na skutek reakcji fotochemicznych tlenków azotu i lotnych związków organicznych w atmosferze. Reakcje przyspiesza wysoka temperatura. Ozon taki nazywany jest ozonem troposferycznym lub przyziemnym.

Ozon znajdujący się w stratosferze powstaje na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego na cząsteczki tlenu. Atomy tlenu reagują z tlenem cząsteczkowym i tworzą cząsteczki ozonu (O3). Ten ozon nazywany jest ozonem stratosferycznym lub warstwą ozonową.

W środowisku naturalnym ozon pojawia się podczas uderzenia pioruna. Przyjemny, świeży zapach odczuwany bezpośrednio po burzy jest związany właśnie z ozonem.

Ozon jako środek dezynfekujący i zwalczający wirusy

Ozon jest gazem niestabilnym, szybko się utlenia i przyjmuje początkową dwuatomową formę. Uwolniony ozon wchodzi w reakcję z substancjami szkodliwymi dla człowieka (np. bakterie, wirusy, roztocza, smog), doprowadzając do ich zniszczenia. Z tego powodu ozon został uznany za jeden z najskuteczniejszych środków dezynfekujących.

Rozkładając się, ozon uwalania cząsteczkę tlenu, która neutralizuje związki chemicznie poprzez łączenie się z nimi. Reakcja taka nazywana jest ozonowaniem. Proces ozonowania nie tylko likwiduje zarazki i zanieczyszczenia, ale także usuwa brzydkie zapachy i jest pomocny w zwalczaniu insektów. Okazuje się, że działanie bakteriobójcze ozonu jest 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Już niewielkie stężenie ozonu w kilka minut zabija wszystkie wirusy, bakterie i grzyby.

Ozon jest gazem drażniącym. W wysokim stężeniu lub wdychany przez długi czas może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Nie oznacza to jednak, że wykorzystywanie go do dezynfekcji jest szkodliwe dla zdrowia. Podobnie jak w przypadku innych środków dezynfekujących także przy ozonowaniu należy zachować bezpieczeństwo.

Jak działa ozonator?

Ozonator powietrza, inaczej generator ozonu, to urządzenie, które wytwarza ozon, czyli gaz o bardzo silnych właściwościach niszczących znajdujące się w powietrzu mikroorganizmy, bakterie, wirusy i grzyby.

Na rynku dostępne są ozonatory odpowiednie do użytku domowego, ozonatory samochodowe oraz ozonatory profesjonalne, które mogą być wykorzystywane w zakładach przemysłowych, na fermach hodowlanych oraz w budownictwie i hotelarstwie.

Generowanie ozonu w ozonatorze następuje na skutek wyładowań niezupełnych. Dzięki temu zachodzi synteza ozonu. Urządzenia stosowane w domu, biurze lub samochodzie mają wydajność kilkanaście g/h. Profesjonalne ozonatory mają dużo większą wydajność (40 g/h). Cząsteczki ozonu są cięższe od powietrza, z tego powodu urządzenie w trakcie ozonowania powinno być ustawione na podwyższeniu. Aby ozonowanie pomieszczenia było skuteczne, należy odizolować je od innych lokali oraz zamknąć drzwi i okna. Dopiero potem uruchomić ozonator i opuścić pomieszczenie. Najczęściej urządzenia te mają programator czasowy, dzięki czemu można ustawić okres jego działania (około 30 minut w niedużym pokoju, natomiast w hali 100 m2 – nawet 2 godziny). Po zakończonym ozonowaniu należy dokładnie przewietrzyć pomieszczenie oraz odczekać jakiś czas, zanim będziemy z niego korzystać.

Ozonator – bezpieczne użytkowanie

 Ozonator to urządzenie wytwarzające gaz (ozon), który może być niebezpieczny, jeśli długo go wdychamy. Z tego powodu używając generatora ozonu w domowych warunkach, należy zachować zasady bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że wydajność ozonatorów domowych lub samochodowych jest dużo niższa niż urządzeń profesjonalnych, przemysłowych, dlatego są one bezpieczniejsze dla użytkowników. Istotną kwestią jest użytkowanie generatora ozonu zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji. Ważne jest, aby nikt nie przebywał w ozonowanym pomieszczeniu oraz to, aby zostało ono porządnie przewietrzone po zakończeniu ozonowania.

Ostrożność podczas korzystania z ozonatora powinny zachować przede wszystkim osoby cierpiące na astmę lub inne schorzenia dróg oddechowych.

Ozonowanie za pomocą profesjonalnych generatorów, używanych w fabrykach, magazynach i halach przemysłowych powinny przeprowadzać osoby z odpowiednim uprawnieniem i doświadczeniem.

Ozonator powietrza to praktyczne urządzenie, dzięki któremu zlikwidujemy wirusy, bakterie, grzyby oraz koronawirusa z pomieszczeń, w których przebywamy – w domu, biurze lub samochodzie. Profesjonalne, bardziej wydajne generatory ozonu, są wykorzystywane w szpitalach, magazynach, halach przemysłowych, a także w hotelach i na siłowniach.


Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Korzyści z terapii inhalacyjnej wodorem oraz gazem Browna Poprzedni Korzyści z terapii inhalacyjnej wodorem poparte badaniami-gaz Browna perspektywy 23 listopada 2022 Następny Jak działa oczyszczacz powietrza? 16 grudnia 2022 Jak działa oczyszczacz powietrza
Podobnie wpisy z kategorii