Woda ma duże znaczenie dla organizmów żywych, ponieważ jest niezbędna do procesów życiowych. W organizmie człowieka pełni wiele ważnych biologicznie i fizjologicznie funkcji, dlatego zapotrzebowanie na nią musi być systematycznie zaspokajane. Natomiast wodór to najmniejsza cząsteczka, która potrafi wnikać nawet w najmniejsze komórki. Połączenie wody i wodoru sprawia, że możemy ją spożywać i dzięki temu wspomagać swoje zdrowie, system immunologiczny, a także oczyszczać organizm z toksyn i zanieczyszczeń.
Woda jest składnikiem niezbędnym do funkcjonowania i życia każdego organizmu, jest strukturalną częścią wszystkich komórek i tkanek. Jest także nośnikiem substancji odżywczych, elektrolitów i produktów przemiany materii. Woda tworzy również środowisko dla procesów życiowych zachodzących w organizmie, bierze udział w procesach trawienia, wchłaniania oraz wydalania. Jest niezbędna w regulacji procesu wodno-elektrolitowego i kwasowo-zasadowego.
Właściwe nawodnienie organizmu zapewnia utrzymanie stałej temperatury ciała i prawidłowy przebieg funkcji życiowych. Jednak organizm człowieka nie jest przystosowany do gromadzenia wody, dlatego musi ona być systematycznie do niego dostarczana. Woda stanowi 10-15% masy ciała dziecka, natomiast u dorosłego – tylko 2-4% masy. Dorośli mężczyźni powinni dziennie spożywać około 2,5 litra wody, kobiety – 2 litry, młodzież – około 2 litrów, dzieci – 1,6 litra, a niemowlęta od 0,7 do 1 litra płynów. Niedostateczna ilość wody w organizmie człowieka może prowadzić do odwodnienia i skutkować uczuciem zmęczenia, obniżeniem koncentracji, osłabieniem apetytu i pogorszeniem termoregulacji. Natomiast przewlekłe odwodnienie może powodować suchość skóry i śluzówek oraz prowadzić do zakażeń, infekcji układu moczowego, zaparć, kamicy nerkowej oraz do zaburzenia układu krążenia. Dlatego wodę warto pić, a jeszcze lepiej łączyć ją z wodorem.
Właściwe nawodnienie organizmu
Wodór jest najlżejszym i najpowszechniej występującym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie. Japońscy naukowcy odkryli, że posiada on właściwości pozytywnie specyficzne, antyoksydacyjne i antyapoptotyczne. Wodór działa jako wychwytywacz reaktywnych form tlenu (ROS) oraz wywołuje działanie chroniące komórki i całe narządy przed martwicą niedokrwienną. Wodór jest bezbarwnym, bezwonnym, niemetalicznym i bezsmakowym palnym gazem dwuatomowy. Na naszej planecie występuje niezwykle rzadko, ponieważ ziemska atmosfera zawiera mniej niż 1 część wodoru na milion, około 0,5 PPM. Większość wodoru można znaleźć w wodzie i związkach organicznych.
Wodór nie jest produkowany w komórkach ludzkich, ponieważ nasz organizm nie wytwarza hydrogenaz. Jednak jednostki bytujące w jelicie grubym pozyskują energię do metabolizmu poprzez rozkład węglowodanów, celulozy oraz z niestrawionych fragmentów komórek roślinnych i skrobi. W ten sposób generują aktywność hydrogenaz i aktywują uwalnianie wodoru do treści jelitowej. Dziennie około 12 litrów wodoru produkowanego jest w ludzkim organizmie w normalnych warunkach fizjologicznych. Jest on usuwany poprzez wydalanie gazów jelitowych i z powietrzem wydechowym.
Jednocześnie wodór ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. To bardzo mała cząsteczka. Dzięki temu może głęboko wnika w struktury organizmu, dotykając obszarów subkomórkowych (mitochondria i jadra), gdzie powstają wolne rodniki i uszkodzenia DNA. Docierając do nich, wodór może je wyeliminować z organizmu.
Woda wodorowa jej wpływ na zdrowie
Woda wodorowa powstaje poprzez połączenie wody z wodorem. Podczas tego procesu nie dochodzi jednak do żadnego wiązania między cząsteczkami. Jest tak, dlatego, że wodór jest jednym z pierwiastków tworzących cząsteczkę wody. Jeśli więc mamy na myśli wodę wodorową, musimy ją interpretować jako wodę z dodatkowym wodorem występującym niezależnie.
Wodę wodorową możemy uzyskać samodzielnie w domu. Wystarczy do tego specjalne urządzenie zwane generatorem aktywnego wodoru (np. Q-Cup Touch). Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta, a wyprodukowana w ten sposób woda utrzymuje wysokie nasycenie wodorem od kilku do kilkudziesięciu godzin.
Woda z dodatkiem wodoru wykazuje działanie antyoksydacyjne, wzmacnia odporność, jest także silnym środkiem nawadniającym. Działanie wody nasyconej wodorem zostało udowodnione naukowo już w latach siedemdziesiątych XX wieku przez japońskich naukowców. Według tych badań wodór może być stosowany w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, m.in. chorób wieńcowych, chorób skóry, cukrzycy oraz przy nadciśnieniu. Woda wodorowa może być wykorzystywana w profilaktyce, jak również w leczeniu różnych dolegliwości. Regularne jej spożywanie wpływa na wzmocnienie systemu immunologicznego, pozbycie się z organizmu toksyn i zanieczyszczeń, poprawę wyglądu skóry i hamowanie procesów starzenia się skóry, zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych, poprawę koncentracji, pamięci i samopoczucia, obniżenie ryzyka alergii, poprawę metabolizmu i wzmocnienie reparatywnych procesów zachodzących w organizmie.
Woda wodorowa jest w pełni bezpieczna i zapewnia właściwe nawodnienie organizmu, a dodatkowo dzięki zawartości wodoru molekularnego (H2) również niezwykle zdrowa. Spożywać ją mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Woda wodorowa jest polecana dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać. Jest ona szczególnie ważna dla sportowców, ponieważ w czasie treningu organizm produkuje więcej wolnych rodników, które wodór eliminuje. Woda wodorowa może być używana do mycia, gotowania, a przede wszystkim do regularnego spożywania.
Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.