Wróć do listy publikacji

Dlaczego warto pić wodę wodorową przy radioterapii?

29 sierpnia 2019
  • Artykuły o wodzie

Radioterapia jest jedną z ważnych i dość skutecznych metod leczenia nowotworów. Niestety, skutki uboczne przy leczeniu raka często są bardzo wyniszczające. Wielu pacjentów poddanych radioterapii skarży się na przykład na ogromne zmęczenie i pogorszenie jakości życia. Tymczasem rozwiązaniem tego problemu może być picie wody nasyconej wodorem.

Radioterapia to bardzo skuteczna metoda walki z nowotworami, ale jednocześnie kosztowna. Chorzy z Polski nadal mają ograniczony dostęp do tej terapii, ponieważ w naszym kraju na milion mieszkańców przypadają zaledwie cztery akceleratory. To sytuuje nas w ogonie członków Unii Europejskiej (źródło: http://medicalonline.pl/a4390-raport-o-polskiej-radioterapii-onkologicznej.html). Ci chorzy, którzy mają szczęście i dostaną się na radioterapię, korzystają ze skutecznego leczenia. Jednak te odbywa się wysokim kosztem dla organizmu. I nie chodzi tu o koszt przeliczany na złotówki. Bardziej złożoną definicję tego czym jest radioterapia, przeczytasz tutaj.

Radioterapia a skutki uboczne

Niemal połowa chorych na nowotwory wymaga radioterapii. To promieniowanie jonizujące, którego zadaniem jest niszczyć komórki nowotworowe i hamować ich rozwój. Często taka terapia jest skuteczna, chociaż zwykle około jedna czwarta leczonych osób wymaga powtórnej radioterapii (źródło: https://biznes.newseria.pl/news/w-polsce-co-czwarty-chory,p671336213). Pozostawmy jednak kwestię skuteczności tej metody leczenia raka, a skupmy się tutaj na jej skutkach ubocznych.

Jednym z największych problemów radioterapii jest chroniczne zmęczenie leczonych w ten sposób osób, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na wiele skutków ubocznych wywołanych radioterapią ma wpływ zwiększony stres oksydacyjny oraz stan zapalny. Ten ostatni wynika z wytwarzania reaktywnych form tlenu podczas radioterapii. Natomiast stres oksydacyjny wytwarza się, gdy następuje zachwianie równowagi między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami. W czasie oddychania powstają wolne rodniki, które negatywnie wpływają na nasze komórki. Organizm walczy z nimi, generując przeciwutleniacze. One właśnie mają zneutralizować wolne rodniki. Różne czynniki, jak właśnie wpływ radioterapii, zaburzają równowagę wolny rodnik-przeciwutleniacz i wtedy właśnie pojawia się stres oksydacyjny. Warto tu wspomnieć, że to właśnie on jest związany z ponad 200 chorobami, zaczynając od choroby Alzheimera, a kończąc na chorobach serca i raku.

Okazało się jednak, że można wspomóc chorych leczonych radioterapią i to w bardzo prosty sposób. Rozwiązaniem okazała się woda nasycona wodorem. Jej dobroczynny wpływ na organizm poddany radioterapii przebadał zespół naukowców z USA, Japonii i Korei pod kierownictwem profesora Atsunori Nakao z Katedry Chirurgii Kardiochirurgicznej Uniwersytetu w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych (źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3231938/).

Jak przeprowadzono badanie?

Zanim przybliżymy wyniki tych bardzo obiecujących badań, należy opisać ich metodologię. W projekcie wzięło udział 49 ochotników, którzy na co dzień leczyli się przy użyciu radioterapii (33 mężczyzn i 16 kobiet). Były to osoby w wieku od 21 do 82 lat. Wszyscy pacjenci mieli zdiagnozowanego raka wątrobowokomórkowego lub mieli przerzutowe guzy wątroby. Wszyscy z uczestników badania profesora Nakao byli poddawani radioterapii przez 8 tygodni.

Chorzy na raka, którzy brali udział w badaniu, zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich otrzymywała do picia zwykłą wodę (placebo), natomiast druga grupa piła wodę nasycona wodorem. Trwało to przez 6 tygodni. Uczestnicy wypijali 200-300 ml wody każdego ranka, a potem 100-200 ml co kilka godzin (nie więcej niż dziesięć razy w ciągu dnia).

W czasie badania uczestnicy wypełniali kwestionariusz QOL (ocena jakości życia). Natomiast eksperyment przeprowadzono zgodnie z wytycznymi Dobrej Praktyki Klinicznej i zasadami etycznymi Deklaracji Helsińskiej (2000), a badanie zostało zatwierdzone przez Institutional Review Board of Catholic University Medical College.

Wniosek: woda wodorowa pomaga przy radioterapii!

Przejdźmy teraz do kluczowej kwestii, czyli do wyniku opisanego wyżej badania z 2006 roku. Jakość życia pacjentów, którzy wypijali zwykłą wodę w czasie eksperymentu, mocno spadła, ale za to wypijanie wody wodorowej ograniczyło spadek QOL. Okazało się, że pacjenci przyjmujący wodę nasycona wodorem doświadczyli mniejszej utraty apetytu i mieli mniej zaburzeń smaku niż grupa placebo. To jednak nie wszystko. Woda wodorowa zapobiegła wzrostowi wodoronadtlenku (to nagminne przy radioterapii) i zmniejszyła stres oksydacyjny. Mało tego, przeciwutleniające endogenny surowicy nie uległy pogorszeniu dzięki wodzie wodorowej, co stało się w przypadku grupy pijącą zwykłą wodę. Należy także podkreślić, że przyjmowanie wody nasyconej wodorem nie wpłynęło w żaden sposób negatywnie na skuteczność radioterapii, dlatego właśnie warto sięgnąć choćby po takie urządzenie jak Q-Cup.

Woda nasycona wodorem okazała się po raz kolejny dobroczynna dla ludzi. Codzienne spożywanie takiej wody wspiera skutecznie organizm w czasie radioterapii i zmniejsza reakcję biologiczną na stres oksydacyjny, a do tego nie przeszkadza w żaden sposób w leczeniu raka.

*Zastrzeżenie:

Produkty, artykuły i inne treści na jonizatory.eu nie są do diagnozowania, leczenia, łagodzenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub w zaburzeniach zdrowia. Artykuły/treści na stronie nie zostały poddane zatwierdzeniu przez agencje rządowe. Treści publikowane na serwisie nie mogą być traktowane jako porady lekarskie lub diagnozowanie jakiejkolwiek choroby. W odniesieniu do spraw dotyczących leczenia konieczny jest kontakt z pracownikami służby zdrowia.

Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie “jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Poprzedni Wodór cząsteczkowy jako sposób na zdrowie 23 lipca 2019 Następny Jak poprawić jakość zanieczyszczonego powietrza? 10 października 2019
Podobnie wpisy z kategorii