Wróć do listy publikacji

Ozon może być używany do niszczenia koronawirusa i dezynfekcji

09 kwietnia 2021
  • Artykuły o powietrzu

Koronawirus ciągle ewoluuje i staje się bardziej zjadliwy. To sprawia, że pojawia się wiele nowych pytań na jego temat. Nie na wszystkie można już odpowiedzieć, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze odpowiednich badań klinicznych lub naukowych dotyczących jego właściwości itp. My skupimy się tutaj na kwestii przetrwania koronawirusa poza organizmem nosiciela.

Wielu badaczy nurtuje pytanie, jak długo wirus taki jak SARS-CoV-2 może przetrwać poza gospodarzem, czyli na jakiejś powierzchni.

Wirus grypy może przetrwać od 5 godzin do 7 dni na powierzchni zewnętrznej w zależności od temperatury i wilgotności środowiska, podczas gdy norowirusy, które zwykle atakują przewód pokarmowy, mogą przetrwać do czterech tygodni na powierzchniach nawet w gorących, suchych warunkach i mogą przetrwać użycie wielu środków dezynfekujących. Zazwyczaj większości wirusom układu oddechowego, takich jak koronawirus, sprzyja niższa temperatura.

Uwaga na niesprawdzone informacje!

Jak dotąd nie przeprowadzono żadnych badań nad nowym koronawirusem ani nawet nad wirusem SARS, jego bliskim kuzynem, jeśli chodzi o to, jak długo może przetrwać na zewnątrz na powierzchni.

Błędne jest założenie, że koronawirus może pozostać aktywny tylko przez kilka godzin na powierzchni, jak sugeruje pewna organizacja zdrowotna za pośrednictwem swojej witryny internetowej, twierdząc jednocześnie, że jest głównym źródłem informacji o koronawirusie. Nie ma na to naukowych dowodów. Jeśli ktokolwiek zostanie zarażony w wyniku ich wątpliwych rad, nie powinien wahać się przed pozwaniem tej organizacji do sądu za rozpowszechnianie informacji, które nie zostały jeszcze potwierdzone naukowo, powodując tym samym szkodę.

Ozon niszczy SARS

Wirusy zazwyczaj same w sobie nie są żywymi organizmami. To złożone biocząsteczki, które do działania potrzebują żywej komórki. On chce dotrzeć do naszych komórek, a my musimy się przed tym bronić. Nie do końca jednak nadal wiemy, jak się skutecznie chronić przed SARS-CoV-2.

Skoro nie wiemy, jak długo ten koronawirus może przetrwać na powierzchniach, najlepiej dezynfekować obszary, z którymi mają duży kontakt ludzie niezależnie od tego, czy pojawiają się oznaki zakażenia, czy nie. W jaki sposób przeprowadzić skuteczną dezynfekcję?

Dobrym sposobem na dezynfekcję jest użycie ozonu. Udowodniono, że gaz ozonowy zabija koronawirusa SARS, a struktura nowego koronawirusa 2019-nCoV jest prawie identyczna jak w przypadku koronawirusa SARS. Można zatem z dużą dozą pewności stwierdzić, że ozon będzie działać również w przypadku nowego koronawirusa. Trzeba jednak zauważyć, że do tej pory nie ma żadnych badań w tym zakresie z wyjątkiem tego, które jest obecnie prowadzone w Chinach w Instytucie Wirusologii w Hubei. Wyniki tego badania pokazały, że ozon działa. Wkrótce powinny zostać opublikowane w czasopiśmie Virology.

Czym jest ozon?

Istnieje ponad 17 badań naukowych, które pokazują, że ozon jest w stanie zniszczyć koronawirusa SARS. Ozon to naturalnie występujący gaz, który powstaje z atomów tlenu. Cząsteczka tlenu składa się z 2 atomów tlenu. Te cząsteczki tlenu są rozbijane na atomy przez wyładowanie koronowe podczas burz z piorunami lub przez promieniowanie UV emitowane przez Słońce. Pojedyncze atomy tlenu nie mogą istnieć same bez przejścia z powrotem w dwuatomowe cząsteczki tlenu. Podczas tego etapu rekombinacji niektóre atomy przegrupują się w luźno związany trójatomowy tlen. Ta nowa cząsteczka nazywa się ozonem lub O3.

Ozon – najskuteczniejsza metoda dezynfekcji

Generatory ozonu są w stanie wytwarzać ozon z normalnego powietrza i są zwykle używane jako środki do dezynfekcji pomieszczeń. Antypatogenne działanie ozonu jest potwierdzane od kilkudziesięciu lat. Jego zabójcze działanie na bakterie, wirusy, grzyby i wiele gatunków pierwotniaków sprawia, że rośnie jego zastosowanie w dezynfekcji wodociągów w miastach na całym świecie.

Zazwyczaj wirusy to małe cząsteczki zbudowane z kryształów i makrocząsteczek. W przeciwieństwie do bakterii rozmnażają się tylko w komórce gospodarza. Ozon niszczy wirusy poprzez dyfuzję przez płaszcz białkowy do rdzenia kwasu nukleinowego, co powoduje uszkodzenie wirusowego RNA. W wyższych stężeniach ozon niszczy kapsyd lub zewnętrzną powłokę białkową poprzez utlenianie.

Liczne rodziny wirusów, w tym wirus polio 1 i 2, ludzkie rotawrusy, wirus Norwalk, parwowirusy i wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C (Nie-A-Nie-B) są wśród podatnych na wirusobójcze działanie ozonu.

Większość prac badawczych nad wirusobójczym działaniem ozonu skoncentrowała się na skłonności ozonu do rozrywania cząsteczek lipidów w miejscach o wielu konfiguracjach wiązań. Rzeczywiście, gdy otoczka lipidowa wirusa zostanie pofragmentowana, jego rdzeń DNA lub RNA nie może przetrwać.

Ozon a wirusy bezotoczkowe i z otoczką

Rozpoczęto także badanie wirusów bezotoczkowych (Adenoviridae, Picornaviridae), a mianowicie wirusa polio, Coxsachie, echowirusa, rinowirusa, zapalenia wątroby typu A i E oraz Reoviridae (rotawirus). Wirusy, które nie mają otoczki, nazywane są „nagimi wirusami”. Składają się z rdzenia kwasu nukleinowego (wykonanego z DNA lub RNA) i otoczki kwasu nukleinowego lub kapsydu wykonanego z białka. Ozon jednak, oprócz dobrze rozpoznanego działania na nienasycone lipidy, może również oddziaływać z niektórymi białkami i ich składniki (aminokwasy). Gdy ozon wchodzi w kontakt z białkami kapsydu, powstają wodorotlenki i wodorotlenki białek oraz wodoronadtlenki białek. Wirusy nie mają ochrony przed stresem oksydacyjnym.

Wirusy z otoczką są zwykle bardziej wrażliwe na wyzwania fizykochemiczne niż nagie wiriony. Chociaż wpływ ozonu na nienasycone lipidy jest jednym z najlepiej udokumentowanych działań biochemicznych, wiadomo, że ozon oddziałuje z białkami, węglowodanami i kwasami nukleinowymi. Nowy koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem otoczkowym.

Jaki generator ozonu do dezynfekcji?

Na rynku dostępnych jest wiele typów generatorów ozonu – od ogromnych urządzeń, które kosztują kilka tysięcy dolarów, aż po prostsze aparaty, które można kupić w wielu sklepach. Te ostatnie urządzenia są zwykle używane do mycia warzyw itp., ale mogą być również używane do dezynfekcji małego pokoju. Dobrej klasy ozonatory można znaleźć na przykład tutaj: https://www.jonizatory.eu/kategoria-produktu/jonizatory-powietrza/ozonatory/.

Zwykle generatory ozonu powinny być używane tylko przez przeszkolony personel, ponieważ ozon jest niebezpieczny dla ludzi. Może zniszczyć komórki wyściełające usta, drogi nosowe i płuca. Ma zdolność wywoływania mutacji komórkowych i wywoływania raka. Natomiast dla osób z różnymi chorobami nawet krótki kontakt z ozonem może być niebezpieczny.

Używając niewielkich generatorów ozonu do dezynfekcji małych pomieszczeń, upewnij się, że urządzenie ma wyłącznik czasowy i nigdy nie przebywaj w pomieszczeniu, gdy aparat jest włączony. Ozonator powinien być obsługiwany przy zamkniętych oknach i bez żadnych żywych istot w pomieszczeniu, w tym zwierząt, przez około 10-15 minut. Te małe maszyny mają mniejszą objętość ozonu, dlatego preferowany jest dłuższy czas ich użycia. Nie wchodź do pokoju przez 3 godziny po ozonowaniu. Potem załóż maskę, otwórz wszystkie okna i wietrz pomieszczenie przez około 15 minut.

PAMIĘTAJ! OZON NIE MOŻE BYĆ UŻYWANY DO LECZENIA ŻADNYCH CHORÓB ANI SPOŻYWANY LUB WDYCHANY. JEST NIEBEZPIECZNY, SŁUŻY WYŁĄCZNIE DO DEZYNFEKCJI POMIESZCZEŃ!

Tłumaczenie własne Symec Consulting jonizatory.eu na podstawie Ozone Can Be Used To Destroy The New Coronavirus And Disinfect Areas, https://www.thailandmedical.news/news/ozone-can-be-used-to-destroy-the-new-coronavirus-and-disinfect-areas


Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Poprzedni Przeciwzapalne działanie H2 11 lutego 2021 Następny Jak uzyskać wodę bez kamienia? 10 maja 2021
Podobnie wpisy z kategorii