Skóra nazywana jest największym narządem ludzkiego ciała. Aby pełniła swoje funkcje, trzeba o nią odpowiednio dbać. Istotną rolę w higienie osobistej odgrywa woda – dzięki niej skóra jest czysta i zdrowa. Aby jednak poprawić komfort i wygląd skóry, warto zadbać także o jakość wody, w jakiej się myjemy.
Smak oraz jakość wody jest ważna dla 75% badanych Polaków, a 66% z nich zwraca uwagę na jej twardość. Dwóch na trzech ankietowanych uważa za ważne, aby posiadać system umożliwiający oszczędzanie wody.
Polska znalazła się na przedostatnim miejscu wśród badanych krajów europejskich pod względem świadomości jakości wody w kranach. W Rumunii, Czechach i na Węgrzech jakość wody jest ważna dla ponad 90% badanych [1]. Tymczasem to, w jakiej wodzie się myjemy, ma bardzo duże znaczenie.
Woda płynąca z kranu/prysznica – co zawiera?
Woda płynąca w polskich kranach i prysznicach zdecydowanie nie sprzyja zdrowej skórze. W wielu regionach Polski woda jest bardzo twarda, dodatkowo często zawiera duże dawki chloru i inne zanieczyszczenia. Ujęcia wody wodociągowej mogą być zanieczyszczone pestycydami i innymi chemikaliami pochodzącymi z rzek i jezior. Zanim woda trafia do kranu/prysznica, jest uzdatniana, czyli filtruje się z niej część szkodliwych substancji, jednak tylko tyle, aby spełniała określone normy.
Wiele zanieczyszczeń dostaje się do wody w trakcie jej transportowania przez kiepskiej jakości rury. Inne substancje są celowo dodawane do wody jako środek dezynfekujący. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na skórę. Używanie do mycia lub pod prysznicem twardej wody powoduje podrażnienie gruczołów łojowych, a w rezultacie wzmożone wydzielanie sebum. Twarda woda przyczynia się do powstawania trądziku i innych problemów skórnych.
Wśród czynników najbardziej szkodliwych dla naszej skóry w wodzie kranowej można znaleźć:
- żelazo – nadaje wodzie gorzki, metaliczny posmak, powoduje próchnicę zębów i przebarwienia skóry;
- mangan – w większych stężeniach drażni skórę, spojówki i górne drogi oddechowe;
- azotany i azotyny – mogą powodować zatrucia i podrażnienia skóry, a także wywoływać choroby niedokrwienne i nowotworowe;
- chlor i dwutlenek chloru – mogą powodować wysuszenia skóry i reakcje alergiczne, np. zaczerwienianie skóry i wysypkę;
- chlorki – nadają wodzie odpychający zapach i smak, niektóre z nich mogą działać rakotwórczo;
- twardość wody (sole wapnia i magnezu) – sprawia, że trudniej pienią się środki czystości, a kąpiel w takiej wodzie wysusza skórę i niszczy włosy;
- niewłaściwy odczyn pH – woda w kranie/prysznicu ma często odczyn bliski neutralnemu, kąpiel w takiej wodzie niszczy kwaśną barierę ochronną skóry;
- wysoki potencjał utleniania – woda kranowa, podobnie jak butelkowana, ma bardzo wysoki potencjał redoks, czyli dodatnie ORP, jest więc silnym antyoksydantem (utleniaczem) – picie takie wody przyspiesza starzenia komórek i prowadzi do pogłębiania zmarszczek oraz wysuszania skóry.
Jak twarda woda z kranu/prysznica wpływa na skórę?
Twarda woda płynąca w kranie w naszych domach może być używana do celów spożywczych, gotowania, sprzątania i wielu innych czynności. Jednak niekoniecznie nadaje się do mycia. Powoduje zaczerwienienia oraz inne niekorzystne zmiany na skórze. Najbardziej na negatywne skutki mycia twarzy i ciała w wodzie twardej są narażone osoby mające skórę wrażliwą, naczyniową, trądzikową i tłustą.
Regularne używanie wody zawierające jony wapnia, magnezu, chlor i metale ciężkie powoduje rozszerzania naczyń włosowatych pod skórą, co powoduje powstawanie rumienia na twarzy i uczucie pieczenia. Obecność soli wapnia i magnezu zwiększa problemy z przetłuszczającą się cerą i podrażnia gruczoły łojowe na skórze. Dermatolodzy już dawno wskazywali na to, że woda twarda nie nadaje się do kąpieli. Potwierdziły to również badania przeprowadzone w latach 70. Przez wysokie napięcie powierzchniowe wody o dużym stopniu twardości nie tylko trudniej rozpuszczają się środki kosmetyczne, ale także trudniej je zmyć ze skóry. Nawet niewielka ilość specyfiku może powodować zatkanie porów i wywołać stan zapalny skóry.
Jaka woda najlepsza do kąpieli/prysznica?
Istnieją różne sposoby neutralizowania szkodliwego wpływu twardej i zanieczyszczonej wody na skórę. Do pielęgnacji można użyć specjalnych kosmetyków, latem można korzystać z wody deszczowej, która jest idealnie miękka. Usunąć twardość wody pomaga jej ugotowanie. Jednak środki te są nieskuteczne w przypadku kąpieli/prysznica. W trosce o swoje zdrowie najlepiej myć się w miękkiej wodzie bez chloru i chemikaliów. Dodatkowo warto zadbać o noszenie ubrań upranych w wodzie z mniejszą ilością detergentów.
Idealnym sposobem na prysznic w zdrowej, czystej i miękkiej wodzie jest zainstalowanie słuchawki prysznicowej wyposażonej w filtr (np. filtr prysznicowy słuchawka Biocera Premium). Słuchawka taka zamienia wodę z kranu w czystą miękką wodę, usuwa z niej chlor, rdzę inne zanieczyszczenia, sterylizuje również szkodliwe bakterie. Słuchawka prysznicowa z filtrem ma we wnętrzu kuleczki kryształowe, które wydzielają energię podczerwieni. Przefiltrowana w ten sposób woda pomaga zachować zdrową gładką skórę, zapobiega zmianom atopowym i alergiom, przeciwdziała również wypadaniu włosów.
Innym sposobem na poprawienie jakości wody do mycia w domu jest zastosowanie filtrów prysznicowych, które montuje się pomiędzy baterią prysznicową a wężem (np. filtry prysznicowe FitAqua). Filtry takie są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami słuchawek, zapewniają zdrową i czystą wodę podczas codziennego prysznica. Natomiast wielbiciele kąpieli mogą skorzystać z generatora wodoru Q-Spa. Kąpiel w wodzie nasyconej wodorem ma wiele korzyści zdrowotnych, np. przyspiesza gojenie ran oraz blizn, a także łagodzi zmiany łuszczycowe i bóle mięśniowe. Dodatkowo korzystnie wpływa na skórę, m.in. poprawia jej elastyczność, redukuje zmarszczki i rozjaśnia starcze zmiany.
Woda kranowa w naszych domach jest twarda, a do tego często mogą w niej znajdować się zanieczyszczenia i bakterie. Kąpiel/prysznic w takiej wodzie negatywnie wpływa na naszą skórę, może powodować jej podrażnienie, wysuszenie, a także wywoływać alergie. Aby polepszyć jakość wody w naszym domu, warto skorzystać z filtrów montowanych w słuchawce prysznicowej lub w instalacji prysznicowej. Jeśli chcemy uzyskać lepsze efekty zdrowotne podczas kąpieli, warto skorzystać z generatora wodoru.
Źródło:
-
-10% 269,00 zł – 275,00 zł
Poprzednia najniższa cena: 269,00 zł.
Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
349,00 zł
-
*Zastrzeżenie:
Produkty, artykuły i inne treści na jonizatory.eu nie są do diagnozowania, leczenia, łagodzenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub w zaburzeniach zdrowia. Artykuły/treści na stronie nie zostały poddane zatwierdzeniu przez agencje rządowe. Treści publikowane na serwisie nie mogą być traktowane jako porady lekarskie lub diagnozowanie jakiejkolwiek choroby. W odniesieniu do spraw dotyczących leczenia konieczny jest kontakt z pracownikami służby zdrowia.
Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie “jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.