Wróć do listy publikacji

Czy jonizowanie powietrza ma biologiczny wpływ na nasze zdrowie?

30 października 2023
  • Artykuły o powietrzu
Jonizator plazmowy Ion System wszystko czego potrzeba by wdychać czystsze powietrza bogate w jony ujemne

Skład powietrza to mieszanina różnych gazów, które mogą mieć duże znaczenie dla zdrowia i jakości życia człowieka. Istotny jest nie tylko skład tlenu, ale również jego czystość. Każde zanieczyszczenie znajdujące się w powietrzu przedostaje się do układu oddechowego i może tam powodować różne niekorzystne konsekwencje. Jonizowanie to proces, który umożliwia pozbycie się z tlenu substancji szkodliwych, dzięki czemu powietrze jest czyste i rześkie. Oddychając nim, człowiek czuje się zdrowszy i ma więcej energii. 

Powietrze zmieniało przez miliony lat. Jego dzisiejszy skład to przede wszystkim azot (78,084%) i tlen (20,946%). Dodatkowo znajdują się w nim także argon, dwutlenek węgla, neon, hel, metan, krypton, wodór oraz ksenon i para wodna. Powietrze o takim składzie uznawane jest za czyste. W praktyce jednak często w powietrzu znajdują się również domieszki pochodzenia antropogenicznego tj. podtlenek azotu, ozon oraz dwutlenki siarki, pyły, sadze i różne drobnoustroje i zarodki roślin. To wszystko powoduje, że powietrze zaczyna być szkodliwe dla człowieka. Dodatkowo problem jest jeszcze poważniejszy w dużych miastach oraz w okresie grzewczym, ponieważ wtedy ilość zanieczyszczeń jeszcze wzrasta.

Gdzie i jak uzyskać zdrowe oraz czyste powietrze? Według wielu opinii i badań naukowych idealne powietrze jest po wyładowaniach atmosferycznych spowodowanych burzą. Wtedy właśnie człowiek odczuwa rześkość i oddycha się dużo swobodniej. Na taką jakość powietrza wpływa jonizacja, czyli równowaga pomiędzy jonami ujemnymi a dodatnimi. Najlepszy bilans nasycenia jonami zauważalny jest nad morzem, przy wodospadach oraz w lesie. Za optymalną jonizację uznaje się około 1000 sztuk jonów na 1 cm3 powietrza z przewagą jonów ujemnych. Niestety, w naszym otoczeniu najczęściej jest przewaga jonów dodatnich, ich źródłem są urządzenia elektryczne i grzewcze. To sprzyja zanieczyszczeniu powietrza i dolegliwościom chorobowym.

Wpływ jonów na człowieka – badania naukowe

Jonizacja powietrza znana jest od wieków. W latach 131-201 naszej ery Klaudiusz Galunus zalecał swoim pacjentom oddychanie morskim powietrzem. W 1749 roku francuski zakonnik Nollet stwierdził, że rośliny naładowane elektrodą rosną znacznie szybciej. W związku z tym prowadził próby w kierunku terapeutycznego zastosowania tego zjawiska. Regularne pomiary elektryczności atmosfery rozpoczął w 1757 roku mnich Giambattista Baccaria.

Badania nad zachowaniem człowieka w zjonizowanym środowisku wykazywały obniżenie ciśnienia tętniczego, zaobserwowano także poprawę stanu zapalnego śluzówki nosa i zatok (przy jonizacji ujemnej w ponad 70% przypadków). Jonizacja dodatnia wywoływała efekt odwrotny.

Po wynalezieniu jonizatorów elektrycznych badacz Landsman zaczął je stosować w terapii astmy, co zmniejszyło ataki o 50%.

W latach 50. XX wieku badacz Kruger z Air Ion Research Labolatory University of California w Berkley opublikował ponad 50 publikacji potwierdzających aktywności jonów. Według niego jony mają następujące działanie:

  • zwiększają zdolności uczenia się u szczurów, zwłaszcza u starszych osobników; zmniejszają u nich także poziom lęku;
  • zwiększają sprawność i jakość wykonywania przez ludzi zadań psychometrycznych;
  • zwalczają dolegliwości związane z przebywaniem w zamkniętym pomieszczeniu tj. senność, apatia i bóle głowy;
  • pomagają w leczeniu terapii wrzodów przewodu pokarmowego, migren, psychoneuroz;
  • są jedną z najbardziej skutecznych metod usuwania zanieczyszczeń z powietrza[1].

W latach 90. XX wieku Lappinen S. i Huttunen K. przeprowadzili badania, w których sprawdzili wpływ ujemnych jonów powietrza na układ oddechowy i pamięć. Ich wyniki sugerują pewne korzyści związane z wdychaniem powietrza o wysokim stężeniu ujemnych jonów[2]. Natomiast kilka lat później, bo w 2002 roku doktor Nakane i jego zespół przeprowadzili badania, z których wynikało, że jony ujemne pomagają w redukcji stresu[3].

W 2007 roku zespół doktora Fletchera skupił się na kwestii bakteriobójczej jonów w powietrzu. Wynikało z nich, że jonizacja może być skutecznym środkiem do zwalczania bakterii w powietrzu, co może przynieść korzyści zdrowotne[4]. Oczywiście to tylko kilka przykładów z wielu badań, jakie prowadzono na temat jonizowania powietrza.

Jonizacja powietrza w domu

Dorosły człowiek ponad połowę swojego życia spędza w pomieszczeniach zamkniętych. Najwięcej czasu w domu spędzają niemowlęta, osoby starsze i chore. Niestety, oddychanie powietrzem w zamkniętych pomieszczeniach naraża organizm na różne dysfunkcje i choroby cywilizacyjne tj. nowotwory i alergie.

Skażone, średniej jakości i zapylone powietrze odbija się na zdrowiu mieszkańców. Aby poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, biurze lub innym pomieszczeniu, gdzie spędzamy dużo czasu, warto stosować jonizator powietrza (np. Ionizer Plus z filtrem). Urządzenie to wytwarza jony ujemne, które neutralizują szkodliwe cząsteczki unoszące się w powietrzu tj. kurz, pyłki, roztocza, bakterie, pleśń i zarodniki grzybów. Zanieczyszczenia te pod wpływem działania jonizacji stają się ciężkie i opadają w części na filtr-płytkę połączoną z jonizatorem, w części  opadają na podłogę lub osiadają na innych sprzętach i meblach. Aby je skutecznie usunąć z pomieszczenia, trzeba je odkurzyć i przetrzeć pozostawione w pokoju rzeczy.
Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest jonizator plazmowy, który daje możliwość wytwarzania tzw. jonów ciężkich, nazywanych także jonami mokrymi.

Jonizator jest jednym z najskuteczniejszych urządzeń służących do neutralizacji substancji szkodliwych, ponieważ usuwa zanieczyszczenia mniejsze niż 1 mikromilimetr i emituje aż 45 mln jonów na 1 cm3.

Dobrym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest również hodowanie roślin doniczkowych, niektóre mają właściwości oczyszczania powietrza, np. paprotka, zielistka, bluszcz.

Jony ujemne usuwają z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Aby otrzymać efekt jonizacji we własnym domu, biurze, czy innym zamkniętym pomieszczeniu, gdzie długo przebywamy, warto zastosować jonizator powietrza. Dzięki niemu szybko uzyskamy powietrze rześkie, czyste i zdrowe.

Źródło:

[1]: https://pl-static.z-dn.net/files/d7f/6d478324e4a28f307e31e575623683cd.doc

[2]: Zob. Lappinen S., Huttunen K. (1992), Effects of negative air ions on respiratory system and memory. Aviation, Space, and Environmental Medicine, 63(11), s. 940-947.

[3]: Nakane, H., et al. (2002), Effect of negative air ions on computer operation, anxiety and salivary chromogranin A-like immunoreactivity. International Journal of Psychophysiology, 46(2), s. 85-89.

[4]: Fletcher, L.A., et al. (2007), Bactericidal action of positive and negative ions in air. Journal of Applied Microbiology, 102(5), s. 1519-1524.


Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Jakość wody pod prysznicem ma znaczenie, dlatego wybór Biocera Premium Poprzedni Dlaczego jakość wody pod prysznicem ma znaczenie? 04 października 2023 Następny Jak poradzić sobie z bakteriami w wodzie pitnej? 31 października 2023
Podobnie wpisy z kategorii