Wróć do listy publikacji

Woda wodorowa – czym jest i jakie ma właściwości?

02 listopada 2021
  • Artykuły o wodzie

Terapia wodorowa staje się coraz popularniejsza. Coraz więcej badań wykazuje, że wodór molekularny nie tylko wspomaga leczenie wielu chorób, ale i może się przyczynić do ich zapobiegania. Sprawdzamy, jakie właściwości ma woda nasycona wodorem. Po raz pierwszy terapeutyczne oddziaływanie wodoru cząsteczkowego H2 zostało opisane w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie Science w 1975 roku. Od tamtego czasu ukazało się setki tysięcy publikacji, które dotyczą terapii wodorem. W wielu przypadkach wspomaganie leczenia wodorem daje obiecujące wyniki, a do tego nie ma efektów ubocznych. Najłatwiej podawać H2 w formie wody nasyconej wodorem, którą wytwarzają generatory wodoru do wody.

Co to jest woda wodorowa?

Woda wodorowa jest po prostu wodą, która została wzbogacona wodorem cząsteczkowym H2 (nazywany również molekularnym wodorem). Taki wodór składa się z dwóch atomów wodoru, które są ze sobą połączone. Gdy H2 rozpuścimy w zwykłej wodzie, nie ulega on rozpadowi na elektrony i protony, a to eliminuje zmianę pH wody i w konsekwencji – zmianę pH w organizmie człowieka, który pije taką wodę. Wodór cząsteczkowy nasyca wodę, ale nie dochodzi między nimi do wiązania molekularnego. Takie połączenie wody i wodoru z jednej strony ułatwia wprowadzenie H2 do organizmu, a z drugiej – daje łatwy dostęp do środka wspomagającego terapie w przypadku różnych schorzeń.

Woda wodorowa – właściwości 

Woda nasycona wodorem ma wiele właściwości terapeutycznych. Przede wszystkim jest bardzo skutecznym antyoksydantem i szybko hamuje rozwój wolnych rodników, spowalnia proces starzenia się komórek. Taka woda z wodorem wspomaga metabolizm, a tym samym ułatwia odchudzanie. Picie takiej wody to także sposób na lepsze usuwanie toksyn z organizmu i wzmacnianie odporności. Terapia wodorem molekularnym przyspiesza regenerację organizmu i skóry. Natomiast latem, szczególnie podczas ogromnych upałów, woda wodorowa skutecznie nawadnia organizm. Coraz więcej badań sugeruje także, że terapia wodorowa może wspomagać leczenie COVID-19 i ograniczać skutki zakażenia koronawirusem.  

Woda wodorowa – gdzie kupić?

Zdobycie wody nasyconej wodorem nie jest wcale trudne czy kosztowne. W łatwy sposób można zapewnić sobie stały dostęp do takiej wody. Wystarczy nabyć generator wodoru molekularnego. Co ważne, takie urządzenia są dostępne zarówno w wersji stacjonarnej (do używania w domu), jak i w wersji przenośnej. W ostatnim przypadku generator można zabrać ze sobą w podróż lub wszędzie tam, dokąd się udajemy. Taki przenośny generator ładuje się za pomocą USB. W przypadku dobrych modeli generatorów wody wodorowej wystarczy tylko 3,5 minuty, żeby zmienić zwykłą wodę w płyn nasycony H2.

Woda wodorowa może być przyjmowana doustnie lub stosowana zewnętrznie (np. mycie twarzy). W każdym przypadku daje dobre efekty terapeutyczne i ochronne (zapobieganie chorobom). Istotne jest także to, że taką wodę można łatwo przygotować samemu i to w kilka minut. Niemal co roku pojawiają się doniesienia o nowych właściwościach leczniczych wodoru, a do tego ciągle są prowadzone nowe badania pozakliniczne i kliniczne. Generator wody wodorowej można zatem już teraz uznać za ważny element wyposażenia domowej apteczki.

Udostępnij:
Poprzedni Terapeutyczny wpływ wodoru na przewlekłą chorobę przeszczepu przeciwko gospodarzowi (cGVHD) 27 października 2021 Następny Nowatorska terapia gazowym wodorem w medycynie ratunkowej i intensywnej terapii 04 listopada 2021
Podobnie wpisy z kategorii