XXI wiek przynosi niekorzystne zmiany klimatyczne, zagrożenia smogiem oraz wirusami powodującymi groźne dla zdrowia choroby. Niesprzyjające okoliczności i środowisko, w jakim obecnie żyjemy, sprawiają, że coraz częściej poszukujemy sposobów na uzyskanie lepszej jakości powietrza. Najbardziej rześka atmosfera jest po burzy. Przyczyną takiego zjawiska są jony ujemne, które mają dobry wpływ na zdrowie. Dzięki specjalnemu urządzeniu możemy taką lepsze powietrza zapewnić również we własnym domu.
Polski Alarm Smogowy co roku przygotowuje ranking najbardziej zanieczyszczonych miast Polski. Okazuje się, że wśród niechlubnego grona zwycięzców znajdują się nie tylko duże aglomeracje, ale również małe miejscowości. Zwycięzcą rankingu w 2020 roku został Nowy Targ, który przoduje w przekroczeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Miasto w tej kategorii osiągnęło poziom 1800% normy. W pierwszej piętnastce znalazły się miasta i miasteczka, w których stężenie tej rakotwórczej substancji wynosiło od 700 do 1800%. Na liście tej znajdują się m.in. Sucha Beskidzka (1100%), Rybnik (1300%), Nowy Sącz (1000%), Nowa Ruda, Pszczyna oraz Oświęcim.
Najmniejszą liczbę dni smogowych odnotowano w miastach położonych na Pomorzu. Na liście znalazły się Sopot (1 dzień), Słupsk (3 dni) i Kołobrzeg (4 dni). Natomiast największą liczbę dni z zanieczyszczeniem powietrza odnotowano w Pszczynie (106 dni), Rybniku (89 dni) oraz Nowym Targu (88 dni). To oznacza, że mieszkańcy Pszczyny oddychają tlenem pełnym smogu przez jedną trzecią roku. Dużą liczby dni z zanieczyszczonym powietrzem ma także Godów (79 dni), Nowa Ruda (78 dni) i Sucha Beskidzka (77 dni) (źródło: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/smog-ranking-miejscowosci-z-najbardziej-rakotworczym-powietrzem-w-polsce/26mecyx,79cfc278). Aby uniknąć zagrożeń wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem, trzeba zacząć działać samemu i zacząć od powietrza w naszych mieszkaniach oraz domach.
Jonizacja – na czym polega?
Jony to niewidzialne cząsteczki, które występują w powietrzu. Te posiadające ujemny ładunek elektryczny działają bardzo pozytywnie na nasz organizm, wpływają na nas energetyzująco i relaksująco. Urządzenia elektryczne, które posiadamy w domu, jak telewizory, komputery, kuchenki mikrofalowe itp., wytwarzają elektrosmog, który wpływa negatywnie na nasz organizm. Przebywając w pomieszczeniu, gdzie jest dużo takich sprzętów, możemy odczuwać zmęczenie, ból głowy oraz mieć problemy z oddychaniem. Cząstki zanieczyszczeń jony dodatnie unoszą w powietrzu, a wdychane powodują różne dolegliwości. Jony ujemne mają korzystne działanie, ponieważ wiążą dodatnie cząstki jak kurz, zanieczyszczenia, elektrosmog, dym papierosowy, wirusy, bakterie, grzyby oraz zapachy i opadają z nimi na ziemię. W ten sposób oczyszczają powietrze, ponieważ cząsteczki nie unoszą się i nie są przez nas wdychane.
Najwięcej jonów ujemnych w powietrzu znajduje się w lasach, nad morzem, przy wodospadach oraz po deszczu lub burzy. Piece CO, samochody, budynki, fabryki, urządzenia elektryczne wytwarzają jony dodatnie, które są szkodliwe. Aby znaleźć w naturze jony ujemne, musimy wybrać się w miejsce oddalone od cywilizacji. Możemy także je sobie zapewnić w domowych warunkach, korzystając z jonizatora powietrza.
Jonizacja a bakterie i wirusy
Najbardziej zanieczyszczone powietrze mamy w okresie jesienno-zimowym, ponieważ w powietrzu unosi się smog powodowany paleniem w piecach i ogrzewaniem mieszkań. Do tego w tym okresie więcej czasu spędzamy w domu, gdzie też jesteśmy narażeni na różne wirusy, grzyby, pleśń oraz zanieczyszczenia spowodowane przez urządzenia elektryczne. Dodatkowo brak słońca, uboga dieta, w której brakuje owoców i warzyw, sprawiają, że jesteśmy mniej odporni i jednocześnie bardziej podatni na różne choroby. Niestety, przebywanie w ogrzewanych mieszkaniach też sprzyja rozwojowi wirusów i bakterii. Można się przed nimi bronić właśnie poprzez jony ujemne w powietrzu.
Wytworzone przez jonizator powietrza jony ujemne przyczepiają do unoszących się cząsteczek kurzu, pyłków, roztoczy, wirusów, bakterii i zarodników grzybów, powodując ich osiadanie na ziemi. W ten sposób dochodzi do ich neutralizacji, a potem trzeba je usunąć mechanicznie na przykład za pomocą odkurzacza. Jeśli tego nie zrobimy, po pewnym czasie pod wpływem ruchu cząsteczki mogą znowu zacząć unosić się w powietrzu.
Jonizator powietrza a zdrowie
Duża ilość jonów ujemnych w powietrzu ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i życie człowieka. Oczyszczone, rześkie powietrze po jonizacji obniża poziom stresu, dobrze oddziałując na układ nerwowy. Dodatkowo zapobiega przeziębieniom i problemom z astmą oraz alergią, wpływa na pracę tarczycy, poprawia koncentrację i odporność organizmu, zmniejsza migreny oraz poziom histaminy, a także reguluje pracę i rytm serca, jak również obniża ciśnienie krwi.
Jeśli chcemy dbać o powietrze w domu, warto jonizować to powietrze, a do tego umieścić w swoim otoczeniu rośliny, które w naturalny sposób je jonizują. Należą do nich m.in. paproć, orchidea, agawa, begonia, i fikusy. Dobrym jonizatorem są również nieoszlifowane bursztyny, które pochłaniają jony dodatnie.
Jonizacja to proces naturalny, który w środowisku na przykład po burzy oczyszcza powietrza i naładowuje je jonami ujemnymi. W pomieszczeniach zamkniętych (np. w mieszkaniu czy biurze) możemy ten proces uzyskać za pomocą jonizatora i w ten sposób zneutralizować szkodliwe wirusy, bakterie i inne zanieczyszczenia. Jonizator to najlepsze rozwiązanie, żeby zadbać o lepsze zdrowie i jony ujemne w powietrzu.
Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie „jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.