Wróć do listy publikacji

Terapia wodorowa – działanie wodoru cząsteczkowego

22 października 2019
  • Artykuły o wodzie

Badania wykazały, że wodór jest ważnym czynnikiem działającym przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i przeciwapoptycznie na komórki oraz narządy. Terapeutycznie wodór może być używany w różnych postaciach, np. poprzez inhalacje, rozpuszczenie w wodzie lub wstrzyknięcie wraz z solą fizjologiczną. W Polsce o wodzie nasyconej wodorem zaczęło być głośno w 2011 roku wraz z pojawieniem się na rynku jonizatorów wody. Obecnie urządzenia te mają coraz więcej zwolenników.

Badania przeprowadzane przez naukowców na całym świecie coraz częściej wykazują, że wodór molekularny jest obiecującą opcją terapeutyczną dla wielu schorzeń. Nietoksyczność przy wysokich stężeniach i cechy szybkiej dyfuzji komórkowej tego pierwiastka zapewniają oddziaływanie przekraczające oczyszczanie rodników hydroksylowych. W roli terapeutycznej pierwszy raz użyto wodoru w 1970 roku, gdy wykorzystano go jako katalizator wolnorodnikowy. Kolejny raz dokonał tego profesor B. Gharib w 2001 roku, przeprowadzając leczenie hiperbaryczne z użyciem wodoru u myszy cierpiącej na zapalenie wątroby.

W 2007 roku doktor Ohsawa wykorzystał wodór jako innowacyjną metodę terapeutyczną przeciwko udarowi. Badacz ten wykazał, że wodór cząsteczkowy jest lepszy od niektórych suplementów przeciwutleniających o silnym działaniu redukującym jak witamina C lub witamina E. Po publikacji odkryć Ohsawy zaczęto badać wodór molekularny na całym świecie (źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5223313/).

Wodór jako naturalny antyoksydant

Wodór cząsteczkowy działa w organizmie człowieka jako antyoksydant, ponieważ neutralizuje tylko toksyczne rodniki, nie wpływając na pozostałe, które są pożyteczne dla człowieka. Dodatkowo pierwiastek ten, po zniszczeniu szkodliwych czynników, zamienia się w czyste H2O, czyli nie wydala żadnych produktów ubocznych.

Wodór molekularny posiada największą dostępność biologiczną, jest najmniejszym pierwiastkiem na Ziemi, dzięki czemu szybko przenika do komórek, mózgu, penetruje cały organizm, oczyszczając go z wolnych rodników. Nie bez znaczenia jest fakt, że pierwiastek ten jest naturalny i całkowicie bezpieczny dla człowieka.

Terapia wodorowa

Wodór jest naturalnym przeciwutleniaczem i działa terapeutycznie na ponad 170 różnych schorzeń. Pierwiastek ten ma potencjał jako przeciwutleniacz w zastosowaniu profilaktycznym i terapeutycznym. Cząstkowo redukuje rodnik hydroksylowy, najbardziej cytotoksyczny z reaktywnych rodzajów tlenu i skutecznie chroni komórki. Dzięki temu wodór może być wykorzystywany w terapiach przeciwutleniających.

Dodatkowo, ze względu na szybkość dyfuzji przez i do komórek, pierwiastek ten może chronić przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Typowe przeciwutleniacze, występujące w witaminach i żywności, nie mogą wypełnić całego ciała, co powoduje, że ich skuteczność jest niższa. Najlepsze rezultaty można osiągnąć, pijąc wodę nasyconą wodorem lub za pomocą inhalacji.

Terapeutyczne przyjmowanie wodoru

W terapeutycznej roli wodór może być podawany w formie inhalacji, ponieważ wtedy działa szybciej i jest efektywniejszy w obronie przed ostrym stresem oksydacyjnym. Dodatkowo wdychanie gazu nie wpływa na ciśnienie krwi, jednak inhalowanie pierwiastka może być uciążliwe w dłuższej perspektywie. W codziennym użytkowaniu lepiej sprawdza się wodór rozpuszczony w wodzie, jest łatwy i bezpieczny do podania.

Dzięki wypijaniu wody nasyconej wodorem można uzyskać porównywalne wyniki jak przy inhalacjach. Dodatkowo płynną postać wodoru możemy uzyskać również w warunkach domowych, wystarczy do tego generator aktywnego wodoru. Warto zauważyć, że wodór to pierwiastek, który nie jest trwały. To wynika z jego niewielkich rozmiarów oraz z tego, że przenika przez ścianki naczyń, ulatniając się w atmosferze. Generator aktywnego wodoru to urządzenie wyposażone w zaawansowany system produkujący wodę wodorową.

W odróżnieniu od jonizatorów wody, generatory wodoru nie dzielą płynu na formę odczynową, alkaliczną i kwaśną. Do tego pH wody wodorowej pozostaje na neutralnym lub lekko alkalicznym poziomie (7,5 -8,00 pH). Natomiast woda jonizowana posiada pH w granicach 9,2- 9,8. Należy podkreślić, że najistotniejszą różnicą między tymi urządzeniami jest masa czystego wodoru, która w jonizatorach wynosi tylko 0,2-0,5 mg/L, a w generatorach osiąga wartość od 0,5 do 1,4 mg/L.

Działanie wodoru cząsteczkowego

Terapia wodorowa wykazuje dużą efektywność w leczeniu takich chorób jak cukrzyca, stopa cukrzycowa, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, astma, dna moczanowa, choroby skóry spowodowane brakiem kolagenu, niektóre choroby serca, wrzody, brak odporności immunologicznej, nowotwory, alergie i katarakta. Można wymienić naprawdę wiele schorzeń, których leczenie może być wspomagane wodorem molekularnym.

Dodatkowo spożywanie wody nasyconej wodorem zwiększa witalność na poziomie komórkowym, spowalnia procesy starzenia i wydłuża życie komórek poprzez redukcję wolnych rodników. Spożywanie wody wodorowej jest bardzo pomocne w detoksykacji organizmu oraz w walce ze stresem oksydacyjnym. Wodór cząsteczkowy pomaga rozpuszczać i wypłukiwać odpady stałe oraz toksyny zgromadzone w ciele człowieka. Przyjmowanie wodoru molekularnego nie jest trudne, a przynosi wiele dobrego.

*Zastrzeżenie:

Produkty, artykuły i inne treści na jonizatory.eu nie są do diagnozowania, leczenia, łagodzenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub w zaburzeniach zdrowia. Artykuły/treści na stronie nie zostały poddane zatwierdzeniu przez agencje rządowe. Treści publikowane na serwisie nie mogą być traktowane jako porady lekarskie lub diagnozowanie jakiejkolwiek choroby. W odniesieniu do spraw dotyczących leczenia konieczny jest kontakt z pracownikami służby zdrowia.

Wszelkie materiały, artykuły (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone na serwisie “jonizatory.eu” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Ich kopiowanie lub modyfikacje będą zgłaszane do odpowiednich służb.

Udostępnij:
Poprzedni Jak poprawić jakość zanieczyszczonego powietrza? 10 października 2019 Następny Wodór cząsteczkowy – Twój klucz do zachowania zdrowia 23 października 2019
Podobnie wpisy z kategorii