Zalety terapii wodorem cząsteczkowym

Zalety terapii wodoremWodór to najmniejszy i najlżejszy pierwiastek chemiczny we Wszechświecie. Zainteresowanie zdrowotnym wpływem wodoru na ludzki organizm ma długą historię. Ostatnie badania potwierdziły skuteczność tego pierwiastka w leczeniu i profilaktyce zdrowego życia. Komórki poddane terapii wodorowej efektywnie neutralizują wolne rodniki. To jednak nie wszystko. Poznaj więc zalety terapii wodorem.

Wodór cząsteczkowy przez lata był postrzegany jako obojętna i niefunkcjonalna cząsteczka w organizmie człowieka. Jednak dziś wiadomo, że H2 pozytywnie sprawdza się w walce z silnymi przeciwutleniaczami jak rodnik hydroksylowy. W związku z tym może być wykorzystywany w terapiach profilaktycznych i terapeutycznych. Wodór cząsteczkowy wykazuje działanie w komórkach i tkankach, ponieważ jest maleńki i szybko do nich przenika, dodatkowo jest wystarczająco delikatny, aby nie zakłócać metabolicznych reakcji redoks i nie powodować skutków ubocznych.

W terapiach z H2 wykorzystuje się kilka metod jego podawania. Może być on wdychany jako gaz, rozpuszczony i podawany do picia w wodzie, wstrzykiwany razem z solą fizjologiczną, dodawany do kąpieli lub wraz z solą podawany do oczu. Liczne badania i publikacje potwierdzają korzyści biologiczne wywoływane podawaniem wodoru cząsteczkowego. H2 zmniejsza stres oksydacyjny, dodatkowo reguluje ekspresję genów, działa jako środek przeciwzapalny i antyapoptotyczny, stymuluje metabolizm energetyczny. Zastosowanie terapeutyczne wodoru cząsteczkowego wykorzystano już w latach 70. Dwutygodniowe leczenie gazem z H2 spowodowało regresję guza skóry i białaczki u zwierząt. W 2001 roku Gharib wraz z innymi naukowcami potwierdził skuteczność terapii wodorem cząsteczkowym, lecząc zapalenie wątroby u myszy. Kilka lat później, w 2007 roku, Ohsawa potwierdził selektywną wartość przeciwutleniającą H2 (źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5223313/).

Zdrowotne właściwości wody wodorowej

Wodór cząsteczkowy może chronić komórki i tkanki przed uszkodzeniem oksydacyjnym poprzez zmniejszanie reaktywnych form tlenu (ROS). W przeciwieństwie do innych przeciwutleniaczy charakteryzuje się wyjątkową zdolnością pokonywania błon komórkowych i koncentrowania się na głównych organellach (mitochondria, jądro).

W badaniach na zwierzętach udowodniono, że wodór cząsteczkowy zapobiega rozwojowi choroby Parkinsona, zwyrodnieniu nerwów, a także hamuje proces utraty neuronów. Dodatkowo, po przeprowadzeniu badań na pacjentach stwierdzono, że spożywanie wody wodorowej zmniejsza uszkodzenia neurotoksyczne. H2 może być również stosowany przy depresji i niektórych zaburzeniach psychicznych, ponieważ jego działanie wspiera neurogenezę. W badaniach udowodniono także przeciwzapalny wpływ wodoru przy chorobach reumatoidalnych (np. zapalenie stawów). H2 może być także wykorzystywany w celach terapeutycznych u osób z zaburzeniami funkcji motorycznych i zwyrodnieniami mięśni.

Wykazano również, że wodór cząsteczkowy zmniejsza natężenie stłuszczenia wątroby i może być stosowany w walce z otyłością oraz u pacjentów cierpiących na zespół metaboliczny. Picie wody wodorowej obniżyło poziom cholesterolu oraz znormalizowało tolerancję glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2 i tych cierpiących na upośledzoną tolerancję glukozy. H2 jest skuteczny również w leczeniu kwasicy metabolicznej, spożywanie wody z rozpuszczonym wodorem zwiększa pH krwi u osób aktywnych fizycznie. Wodór cząsteczkowy jest pomocny w dbaniu o piękną skórę, przyspiesza gojenie ran, a także zwalcza alergie i poprawia funkcjonowanie nerek.

Zalety terapii wodorem

Wodór ma ogromny potencjał w terapiach leczniczych i wykazuje wiele zalet w porównaniu do obecnych kuracji farmakologicznych. Jest nie tylko bezpieczny, ale również skuteczny. Charakteryzuje się wysokim medium struktury ustroju i potencjalnie ma możliwości nieosiągalne dla tradycyjnych roślinnych antyoksydantów (np. potrafi dotrzeć do głównych obszarów powstawania uszkodzeń DNA oraz ROS). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W terapiach leczniczych wodór może być podawany drogą inhalacji – gaz jest wprowadzany przez respirator, maskę na twarz lub przewód nosowy. Dodatkowo może być również wstrzykiwany dożylnie. Jednak w warunkach domowych najskuteczniejszym sposobem na kurację H2 jest spożywanie wody wodorowej. Wystarczy zaopatrzyć się w urządzenie wytwarzające taką wodę. Generator taki umożliwia wytwarzanie dużej ilości rozpuszczonego wodoru. Korzystając z takiego urządzenia, możemy uzyskać wodę o wysokim stężeniu H2, sięgającym nawet 0,8-1,2 ppm. W nowoczesnych generatorach używana jest zaawansowana technologicznie membrana umożliwiająca nasycenie wody dużą ilością wodoru bez produktów ubocznych jak ozon, tlen i chlorki (np. generator H2 Well).

Terapia wodorem może okazać się bardzo skuteczna w walce z różnymi dolegliwościami i wspomaga w leczeniu wielu chorób. Jednak inhalacje wodorem to wciąż jeszcze nowość i nadal prowadzone są badania nad tą metodą. Bardziej popularne jest wytwarzanie i spożywanie wody wodorowej. Na rynku jest wiele urządzeń, które możemy wykorzystywać w warunkach domowych.