Jak poprawić jakość zanieczyszczonego powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza w PolsceZanieczyszczenie powietrza stanowi coraz większy problem na całym świecie. Niestety, długotrwałe wdychanie szkodliwych pyłków prowadzi u ludzi do różnych problemów zdrowotnych i alergicznych. Za oczyszczanie powietrza są odpowiedzialne jony ujemne, które możemy wytworzyć za pomocą jonizatora.

 

Polska jest jednym z krajów Europy, gdzie wykazano najniższą jakość powietrza. W tym rankingu uplasowaliśmy się na 29 miejscu wśród 73 europejskich państw. Najwyższe stężenie pyłków PM 2,5 w naszym kraju odnotowano w Jaworznie, położonym w województwie śląskim. Najgorzej zanieczyszczone jest powietrze w Bangladeszu – tam średnioroczny poziom pyłów PM 2,5 wynosi 97,1 mikrogramów na metr sześcienny. Najlepiej sytuacja wygląda na Islandii, gdzie poziom pyłków kształtuje się na poziomie 5 mikrogramów. Czystym powietrzem mogą się cieszyć również mieszkańcy Finlandii (6,6 mikrogramów), Australii (6,8) oraz Estonii (7,2). Natomiast w Polsce ilość PM 2,5 wyniosła 22,4 mikrogramy na metr sześcienny (źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/raport-greenpeace-polska-wsrod-krajow-z-najgorszym-powietrzem-jaworzno-rekordzista,122265.html). Na szczęście można wziąć sprawy w swoje ręce. Wystarczy trochę chęci i jonizator powietrza.

 

Zanieczyszczenie powietrza a jony ujemne

Jony to maleńkie cząsteczki, którym brakuje jednego elektronu do pary. Powietrze najbardziej jest nimi nasycone, gdy dochodzi do wyładowań atmosferycznych podczas burzy (kationy) lub na skutek działania urządzeń elektrycznych jak komputery (aniony). Jony nie są naturalną postacią atomów, ponieważ ten element materii jest obojętny elektrycznie. Natomiast jony są naładowane ujemnie (kationy) lub dodatnio (aniony). Powstają one na skutek przeniesienia jednego lub kilku elektronów z atomu jednego pierwiastka do atomu pierwiastka drugiego.

Jony w powietrzu powstają w wyniku działania energii na cząsteczkę gazu, która wypiera z niej elektron. Wyzwolony elektron łączy się z innymi molekułami, tworząc jony dodatnie lub ujemne. Na nasze zdrowie i samopoczucie bardzo pozytywnie wpływają kationy (jony ujemne). Najlepszym tego przykładem jest powietrze po burzy – jest świeże, czyste i orzeźwiające. To skutek ujemnego naładowania atmosfery. Taką samą jakość biosfery znajdziemy także w lesie i nad morzem. Dodatkowo cząsteczki ujemne przyspieszają metabolizm oraz sprzyjają leczeniu astmy.

Natomiast aniony, czyli jony dodatnie, działają na naszą niekorzyść. Powietrze naładowane tymi cząsteczkami najczęściej unosi się w pomieszczeniach zamkniętych i klimatyzowanych (np. biura). Nadmiar anionów w atmosferze może powodować senność, bóle głowy, apatię oraz obniżenie nastroju.

 

Oczyszczanie powietrza

Większość z nas spędza więcej niż połowę czasu dobowego w pomieszczeniach zamkniętych, w których powietrze jest nasycone niekorzystnymi cząsteczkami pochodzącymi od innych ludzi oraz od urządzeń elektronicznych. Z powodu zanieczyszczenia atmosfery w Polsce co roku umiera około 45 tys. osób.
Coraz większe zanieczyszczenie powietrza sprawia, że częściej chorujemy na alergie, astmę i inne infekcje dróg oddechowych. Jonizator jest urządzeniem, które będzie pomocne w oczyszczaniu powietrza w domu, biurze czy też innym pomieszczeniu zamkniętym.

Podstawową funkcją jonizatora powietrza jest produkowanie jonów ujemnych, które są niezwykle istotne w neutralizowaniu jonów dodatnich. Aniony wytwarzane są przez urządzenia elektroniczne i potocznie zwane są elektrosmogiem. Jony dodatnie przyciągają kurz, bakterie, wirusy, roztocza oraz zarodniki pleśni i grzybów. Kationy, po zetknięciu się z anionami, niszczą je, co powoduje, że zanieczyszczenia opadają na podłogę. Proces ten nazywa się jonizacją powietrza. W ten sposób szkodliwe cząsteczki nie unoszą się w atmosferze i nie wnikają do naszych organizmów.

 

Naturalne sposoby oczyszczania powietrza w domu

Oprócz jonizatora możemy wykorzystać także naturalne metody oczyszczania powietrza, chociaż nie jest to tak wygodny i szybki sposób, jak właśnie jonizator. Dobrym i naturalnym sposobem poprawienia atmosfery jest posiadanie roślin doniczkowych, które wychwytują zanieczyszczenia i kurz oraz wzbogacają biosferę w tlen. W tej roli najlepiej sprawdzają się rośliny lubiące cień i mające duże, cienkie liście. W pomieszczeniach zamkniętych warto uprawiać chamedorę, anturium, paproć, rapis lub daktylowca niskiego. Dodatkowo w oczyszczaniu powietrza bardzo ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń oraz odpowiednia wentylacja. Warto także zadbać o częste odkurzanie i ścieranie kurzu. Natomiast w jonizacji powietrza pomocne będą lampy z brył soli kamiennej oraz nieoszlifowane bursztyny.

Zanieczyszczenie powietrza powstaje z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu smogu są spaliny samochodowe oraz dym wytwarzany podczas sezonu grzewczego z pieców CO. Natomiast w pomieszczeniu zamkniętym odpowiadają za to dym papierosowy, klimatyzacja oraz urządzenia elektroniczne. Na szczęście dzięki jonizacji i produkcji jonów ujemnych w jonizatorach możemy szybko poprawić to, czym oddychamy i żyć w lepszym otoczeniu.

5/5 - (1 vote)